English

UNICEF: Asnjë fëmijë nuk duhet të vdesë nga uria

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fëmijët në Gaza gjithnjë e më shumë përballen me vdekjen nga uria dhe dehidratimi,tha UNICEF.

- Advertisement -

“Fëmijët në Gaza vazhdojnë të paguajnë një çmim katastrofik nga rrugët e bllokuara të ndihmës dhe operacionet e intensifikuara ushtarake dhe luftimet në Rafah dhe më gjerë, të cilat kanë paralizuar të vetmin spital pediatrik në Gazën veriore të aftë për të ofruar shërbime ushqimore”, shkroi Drejtoresha Ekzekutive Catherine Russell.

“Asnjë fëmijë nuk duhet të vdesë nga uria,” tha ajo.

Më shumë se shtatë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës ishin në gërmadha dhe shumica e njerëzve që jetojnë atje janë zhvendosur gjatë një bllokade gjymtuese për ushqimin, ujin e pastër dhe ilaçet.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?