English

Uruçi: Të krijohet shtab pune për zhvillimet në Kosovë, kush po i krijon tensionet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qytetarë të Tiranës dhe aktivistë kanë zhvilluar të martën një protestë para ambasadës serbe në Tiranë.

- Advertisement -

Në lidhje me këtë organizuesi i protestës Dashamir Uruçi, në një intervistë për Euronews Albania, theksoi se këto zhvillime përcaktohen nga marrëdhëniet e politikës.

Ai tha se duhet të ngrihet një shtab pune nga ana qeverive për zhvillimet në Kosovë.

“Të gjithë janë të shqetësuar për këtë situatë dhe  ne morëm nismën për organizimin e kësaj proteste. Këto zhvillime përcaktohen nga marrëdhëniet e politikës. Kjo është një protestë qytetare. Kjo protestë denoncon politikat agresive të Serbisë në territorin e Kosovës.  Ne këtu japim jo vetëm mendimet tona por të një organizate që po nis rrugëtimin drejt një organizimi të Kuvendit Kombëtar.

Në këtë situatë nuk mjafton vetëm deklarimet, mendoj se duhet të ngrihet një shtab i veçantë pune për zhvillimet në Kosovë. Një shtab pune mes qeverisë shqiptare dhe qeverisë së Kosovës. Duhet të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtar. Duhet të zbërthehet e vërteta në Kosovë. Nuk është qeveria shqiptare që i krijon tensionet, atje është qeveria e Serbisë që krijon tensione.”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?