Ushtria e Kongos: Rebelët masakruan 50 civilë në qytetin e Kishise 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria e Republikës Demokratike të Kongos tha se rebelët e njohur si M23 dhe aleatët e tyre vranë 50 civilë në qytetin lindor të Kishise, raportoi Reuters.

Masakra ndodhi të martën ndërsa ushtria kongoleze dhe M23 kanë luftuar prej muajsh në lindje të vendit.

Një zëdhënës i M23, milicia Tutsi, nuk iu përgjigj një kërkese për koment nga një agjenci britanike e lajmeve.

- Advertisement -

Edhe “Human Rights Watch” dhe një diplomate amerikane thanë sot se kanë mësuar për masakrën në Kishise, por nuk kanë bërë të ditur numrin e të vrarëve.

“Na vjen shumë keq për masakrën e civilëve në Kishise, e cila mund të karakterizohet si një krim lufte”, tha në Twitter, e ngarkuara me punë në Ambasadën e SHBA në Kinshasa, Stephanie Miley.

Ajo shtoi se dënojnë të gjitha aktet e dhunës kundër civilëve dhe bëjnë thirrje për t’i dhënë fund armiqësive si dhe kërkojnë hetimin dhe vënien para përgjegjësisë së autorëve të këtyre krimeve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×