turizmi

Kasa: Turizmi nuk promovohet, të ftohen njerëz të famshëm në Shqipëri

Kryetari i Unionit Turistik Shqiptar, Rrahman Kasa thotë se turizmi shqiptar nuk promovohet si destinacion për turistët e huaj. Në një intervistë...

Kasa: S’mund të flasim për rritje të madhe të turizmit kur plazhet janë bosh

Rrahman Kasa, kryetar i Unionit Turistik Shqiptar tha se përkundër shifrave të publikuara nga kryeministri ky sezon turistik është poshtë pritshmërive...

Vreto: Shteti policor pas tragjedisë në Himarë i dha goditjen e dytë turizmit

Artion Vreto, pronar i "Sky sports Albania" tha për Euronws Albania se fushata e policisë pas tragjedisë në Himarë i dha goditje përfundimtare...

Tirana e dyta pas Antalias për rritjen më të lartë të turizmit, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama tha sot se Shqipëria ka shënuar këtë vit rritjen më të madhe të turizmi me mbi 1 milion...

Faturat e kripura në Jug, ankesa e denoncime për çmimet në bare e restorante

Të pushosh në rivierën shqiptare mund të shkojë më shtrenjtë nga sa ke menduar të shpenzosh. Faturat e kripura në bare e...

Fevziu: Për 5 banditë dhe fëmijë të llastuar s’mund të shkatërrohet turizmi

Mungesa e sigurisë, abuzimi me çmimet dhe tendenca e disa njerëzve me para për t’i bërë karshillëk pushuesve të thjeshtë ka...

Nxehtësia po vret turizmin malor, ndalohet ngjitja në Malin e Bardhë

Ndërsa Franca hyn në valën e tretë të të nxehtit gjatë këtij sezoni veror, udhërrëfyesit malorë në rajonin alpin të Chamonix...

Turistë nga Britania dhe Franca në vend, rriten çmimet deri në 30%

Plazhet shqiptare po tërheqin pushues britanikë, spanjollë e francezë këtë vit. Operatorët turistikë janë të kënaqur me fluksin muajit qershor, por...

Konsulentja e turizmit: Hotelet të mira, por shërbimi jo në lartësinë e çmimit

Trajneria dhe konsulentja e turizmit, Gladiola Dona thotë se strukturat hoteliere në vend janë të mira, por shërbimi nuk është në...

Turistët e huaj të prirur të vizitojnë objektet e kultit

Mungesa e investimeve në objektet e kulteve ka bërë që turizmi kulturor të mos shfrytëzohet në vendin tonë. Këtë vit, duket se...

Turizmi pas COVID-it, operatorët kërkojnë mbështetje financiare nga qeveria

Në Tiranë u mbajt Panairi Ndërkombëtar i Turizmit dhe Mjedisit, me qëllim krijimin e lidhjeve të bashkëpunimit mes bizneseve të këtij...

Ministrja Kumbaro: Për turistë cilësorë na duhen standarde, aeroporte, hoteleri

Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro tha në emisionin ‘Now’ në Euronews Albania se me gjithë numrin e madh të turistëve që...

Kumbaro: Shqipëria një lloj misteri për turistët që të tërheq

Ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro thotë se atraksioni më i madh i Shqipërisë është fakti se është ende e pazbuluar. “Është njëlloj...

10 mijë turistë më shumë se para 3 vitesh në Kalanë e Rozafës

Turizmi kulturor në Shkodër u paralizua për dy vite për shkak të pandemisë. Viti më i mirë ishte 2019-ta për numrin e...

Lufta rrënon turizmin ukrainas, plazhe të minuar

Plazhet e Detit të Zi në Odesa janë të ndaluara për banorët, të cilët shohin nga larg rërën e bardhë, që...

Qytetarët nga Kosova dyfishojnë prenotimet për pushime në Shqipëri

Saranda tashme është një nga destinacionet më të pëlqyera të qytetarëve kosovarë në rivierën shqiptare, sidomos nga rinia. E pikërisht Saranda me...