turizmi

Plehrat ‘nxijnë’ Orikumin/Banorët: Situata e njëjtë prej dekadash, largojnë turistët

Orikumi është kthyer në vend-grumbullim mbetjesh duke shkaktuar kështu një katastrofë mjedisore. Banorët tregojnë se kjo situatë është e njëjtë prej...

“I afrohemi 10 mln turistëve”, Rama: Ka lindur një industri e mirëfilltë

Nga Pogradeci, ku drejtoi Asamblenë e Zgjeruar të Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama e cilësoi një histori suksesi vitin 2023 sa...

BB: Turizmi rriti ekonominë, tejkalohen parashikimet për rritjen ekonomike

Shqipëria theu pritshmëritë për progres në ekonomi. Sipas Banës Botërore, Shqipëria së bashku me Malin e Zi, ishin të vetmet në...

Rritja nga turizmi dhe ndërtimi, BB pret që ekonomia të zgjerohet 3.6% në 2023

Banka Botërore pret që Prodhimi i Brendshëm Bruto në Shqipëri të rritet në nivelin 3.6% këtë vit. Në raportin e fundit,...

“Turizmi do vihet nën kontroll”- Çfarë parashikon pr.ligji i ri i qeverisë

Sipërmarrësit ne sektorin e turizimit do të përballen me rregulla të forta vitin e ardhshëm. Sipas ligjit të ri, ata duhet...

Pr.ligj i ri për turizmin: Luftë informalitetit, gjoba për “fshehjen” e vizitorëve

Nuk do të tolerohet asnjë subjekt që strehon turistë dhe nuk i deklaron ata. Ky është kushti i ri që vendos...

BERZH dhe Raiffeisen Bank mbështesin turizmin dhe agrobiznesin, 12 mln euro

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Raiffeisen Bank Albania kanë nënshkruar marrëveshje dypalëshe, e cila i vjen në ndihmë kompanivë...

Turizmi kulturor në Elbasan, në muze dyfishohen vizitorët, kryesojnë gjermanët

Shqipëri po përjeton një vit rekord të turizmit. Elbasani ka pasur dyfish me tepër vizitorë nga viti i shkuar. Këtë e...

Turizmi| Tare: Ka aksidente se s’kemi kapacitete. Islami: S’kanë pasur guidë me vete

Studiuesi Auron Tare debatoi në “Now me Erla Mëhillin” me Alket Islamin nga Shoqata e Aeronautikës sa i takon kapaciteteve që ka...

Alket Islami: Ky është plazhi që është zhvilluar më shumë në Shqipëri

Alket Islami nga Shoqata e Aeronautikës tregoi në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se kush është plazhi që është zhvilluar...

“Nga shalqiri kaluam tek havjari”, Shkodra: Pse ky fluks i frikshëm turizmi

Arben Shkodra, sekretar i përgjithshëm i shoqatës së prodhuesve tha në emisionin Now në Euronews Albania se bumi turistik i këtij...

Turizmi/ Ekspertët: Duhet ndryshuar infrastruktura që të justifikohen çmimet

Këtë verë, Shqipëria është vizituar nga një numër rekord turistësh. Më shumë se çdo vit më parë, destinacionet turistike janë mbushur...

Rritja e turizmit, Rama: Frytet e rrugës “Shqipëria 2030”, do jemi kampion në rajon

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të premte një konferencë për media ku u ndal tek  sezoni turistik në Shqipëri. Rama tha se...

Mediat e huaja: Turistët ndikuan në rritjen e inflacionit, tani po “paguajnë çmimin”

Bashkë me boomin turistik që ka shpërthyer në Europë këtë sezon, kanë shpërthyer edhe çmimet e larta në këtë sektor. Pavarsisht...

Rama për televizionin italian: Jemi një Itali e vogël, por më e lirë

Në intervistën e radhës për mediat italiane, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama u fokusua sërish në bum-in turistik që po përjeton...

Tushemishtit i rikthehen vizitorët, investimet dhe çmimet e ulëta tërheqin pushuesit

Për shkak të një projekti që po realizohet në shëtitoren e re të fshati turistik Tushemisht numri i turistëve këtë sezon...