Ushtria e Ukrainës pretendon se ka shkatërruar 20 dronë iranianë gjatë sulmit rus

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat ukrainase pretendojnë se kanë rrëzuar 20 dronë të prodhuar nga Irani të premten gjatë një breshëri sulmesh ruse në të gjithë vendin, thanë zyrtarët e mbrojtjes të shtunën.

Forcat Ajrore të Ukrainës thanë në një deklaratë se shkatërruan 20 UAV (aeroplanë pa pilot) të prodhuara nga Irani, Shahed-136, të nisura nga forcat ruse nga bregu lindor i Detit Azov nga ora 18:00 deri në orën 23:55 me orën lokale të së premtes.

Irani i ka dhënë Rusisë qindra dronë  për t’i përdorur në luftën e saj në Ukrainë, shumë prej të cilëve kanë shënjestruar rrjetin elektrik të Ukrainës dhe objektet energjetike në efekt shkatërrues.

- Advertisement -

Rusia lëshoi ​​gjithashtu 106 raketa në valët “masive” të sulmeve në mbarë vendin të premten, “veçanërisht në infrastrukturën civile”, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një deklaratë të shtunën.

“Gjatë sulmit, armiku përdori 32 raketa të drejtuara kundërajrore S-300 dhe 74 raketa lundrimi të lëshuara nga ajri dhe nga deti, 61 prej të cilave u shkatërruan nga mbrojtësit tanë”, vazhdoi ai, duke shtuar se forcat ruse “gjuan gjithashtu më shumë se 90 herë nga sistemet e shumta të raketave lëshuese.”

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet një polic i Kosovës në Veri, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

Kreu i Emergjencave Civile: Zjarri në fabrikën e bojrave është vënë nën kontroll

Kreu i Emergjincave Civile, Haki Çako, deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se zjarri i rënë në fabrikën e bojrave në Maminas është...

Zjarri në fabrikën e bojrave| Situatë kritike, evakuohen banorët, anulohet dasma

Që prej orës 10:30 të mbrëmjes së të shtunës zjarrfikësit vijojnë luftën me flakët që ka përfshirë një fabrikë bojërash në zonën e Maminasit...

TË FUNDIT

Vritet një polic i Kosovës në Veri, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

Kreu i Emergjencave Civile: Zjarri në fabrikën e bojrave është vënë nën kontroll

Kreu i Emergjincave Civile, Haki Çako, deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se zjarri i rënë në fabrikën e bojrave në Maminas është...

Zjarri në fabrikën e bojrave| Situatë kritike, evakuohen banorët, anulohet dasma

Që prej orës 10:30 të mbrëmjes së të shtunës zjarrfikësit vijojnë luftën me flakët që ka përfshirë një fabrikë bojërash në zonën e Maminasit...

Dyshimet mbi shkakun e zjarrit në fabrikën e bojrave, flakët rrezikojnë dy banesa

Një zjarr masiv ka përfshirë një fabrikë bojrash në Maminas, në autostradën Tiranë-Durrës. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se zjarri, ka nisur...

Zjarr masiv në fabrikën e bojrave në Maminas, MB: Shmangni autostradën Tiranë-Durrës

Një zjarr masiv ka përfshirë një fabrikë bojrash në zonën e Maminasit, në autostradën Tiranë-Durrës. Përmes një njoftimi zyrtar Ministria e Brendshme i bën thirrje...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×