Vaksina e re kundër COVID, KE dritë të gjelbër variantit të prodhuar nga “Pfizer”

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian i ka dhënë dritën e gjelbër variantit të ri të vaksinës anti-COVID, të prodhuar nga kompanitë partnere “Pfizer” dhe “BioNTech”.

Varianti “Comirnaty” është përshtatja e tretë e vaksinës së kompanive që synon t’u përgjigjet varianteve të reja të virusit si ai “XBB 1.5”.

Në linjë me rekomandimet e mëparshme të Agjencisë Evropiane të Medikamenteve, vaksina në fjalë do të funksionojë me një dozë të vetme, pavarësisht vaksinimit të mëparshëm të personit.

- Advertisement -

Drita e gjelbër nga Komisioni vjen teksa autoritetet shëndetësore evropiane po bëhen gati për një valë të re të sëmundjes që pritet të vijë në muajt e ardhshëm.

“Pfizer” dhe “BioNTech” kanë aplikuar gjithashtu pranë Administratës amerikane për Ushqimin dhe Medikamentet, për të marrë aprovimin e përdorimit të vaksinës edhe në Shtetet e Bashkuara.

Sipas një komunikate të përbashkët për shtyp të dy kompanive, përgjigjja nga Uashingtoni zyrtar pritet të vijë në ditët e ardhshme.

Edhe kompanitë e tjera si “Moderna” apo “Novavax” kanë krijuar variante të reja të vaksinave, që do të luftojnë nënvariantin “XBB 1.5” të virusit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...

“1/3 e grave, probleme pas lindjes”- Studimi i “The Lancet”: 17 % bien në depresion

Çdo vit, 1 / 3 treta e grave apo afro 40 milion nëna në botë përjetojnë një problem shëndetësor të shkaktuar nga lindja. Studimi i...

Atletët rusë dhe bjellorusë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit si neutralë

Atletët rusë dhe bjellorusë, të cilët kualifikohen për të garuar në sportet e tyre për Lojërat Olimpike Parisi 2024, do të mund të marrin...

TË FUNDIT

“Kaluam 3 kriza”, Rama: Po mos të ishte për PS-në do ishim kthyer në vitin 1997

Kryeministri Edi Rama tha gjatë fjalës së tij në Kongresin e Partisë Socialiste se Shqipëria kaloi 3 furtuna, tërmetin, pandeminë dhe krizën e çmimeve...

“1/3 e grave, probleme pas lindjes”- Studimi i “The Lancet”: 17 % bien në depresion

Çdo vit, 1 / 3 treta e grave apo afro 40 milion nëna në botë përjetojnë një problem shëndetësor të shkaktuar nga lindja. Studimi i...

Atletët rusë dhe bjellorusë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit si neutralë

Atletët rusë dhe bjellorusë, të cilët kualifikohen për të garuar në sportet e tyre për Lojërat Olimpike Parisi 2024, do të mund të marrin...

PISA 2022: 28% e nxënësve nuk dëgjojnë mësuesin

Orët e mësimit në shkollat  shqiptare zhvillohen përmes zhurmës. Në analizën që ekspertët e raportit ndërkombëtar “PISA 2022” bënë për vendin tonë, vihet në...

Çuçi ndan lajmin: Do të dixhitalizojmë shërbimet edhe në qeverisjen vendore

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi, gjatë fjalës së mbajtur në Kongresin e PS evidentoi dixhitalizimin e shërbimeve qeveritate si një...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×