English

Vendet e krahut lindor të NATO-s mblidhen në Riga përpara samitit të korrikut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vendet e krahut lindor të NATO-s, të njohura si Nëntëshi i Bukureshtit (B9), janë mbledhur në kryeqytetin e Letonisë, Riga, përpara samitit të NATO-s në korrik në Uashington. Në këtë ngjarje marrin pjesë zyrtarë dhe liderë nga Bullgaria, Republika Çeke, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Rumania dhe Sllovakia, së bashku me anëtarët e rinj të NATO-s, Suedia dhe Finlanda, si dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

- Advertisement -

Stoltenberg, i cili do të largohet nga posti në tetor, ka bërë thirrje të shtuara për mbështetje ndaj Ukrainës gjatë muajve të fundit dhe pjesëmarrësit theksuan rreziqet e luftës hibride.

Presidenti polak Andrzej Duda theksoi përdorimin e migracionit si armë nga Kremlini për të ushtruar presion mbi Evropën, dhe shtoi se të njëjtat taktika po përdoren kundër vendeve të tjera të rajonit. Deklarata përfundimtare e ngjarjes shprehu shqetësimin për lidhjet në rritje midis Rusisë dhe Kinës, duke bërë thirrje për ruajtjen e rendit ndërkombëtar dhe respektimin e sovranitetit dhe integritetit territorial.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?