English

“Vendim i jashtëzakonshëm për një situatë të jashtëzakonshme”, rikthehet Hollande

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti francez Francois Hollande tha se do të kandidojë për rizgjedhje në parlament, kthesa e fundit politike pasi pasardhësi i tij, Emmanuel Macron, shpalli zgjedhje të parakohshme.

- Advertisement -

Hollande, i cili ishte president francez nga viti 2012 deri në vitin 2017, u largua nga ajo pozitë me një nivel rekord jopopullariteti – si me pjesë të së majtës radikale, ashtu edhe me socialistët dhe qytetarët, shkruan Euraktiv.

Ai njoftoi se do të kandidojë për deputet në repartin jugperëndimor të Korezit në listën e Frontit të Ri Popullor, grup i majtë i formuar për zgjedhjet që përfshin socialistë, të majtë, të gjelbër dhe komunistë.

“Një vendim i jashtëzakonshëm për një situatë të jashtëzakonshme. Unë nuk po kërkoj asgjë për veten time, thjesht dua të jem në shërbim”, u tha Hollande gazetarëve.

Hollande shtoi se ai mbështet aleancën e re të gjerë të majtë, duke thënë se “ne të gjithë duhet të bëjmë gjithçka për t’u siguruar që e djathta ekstreme të mos vijë në pushtet në Francë”.

Zgjedhjet parlamentare do të mbahen në Francë më 30 qershor dhe 7 korrik dhe sondazhet e fundit sugjerojnë se në Francë e Majta e Bashkuar dhe Bashkimi Kombëtar i ekstremit të djathtë mund të mposhtin koalicionin e Presidentit Emmanuel Macron.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?