English

Meloni fiton përballjen diplomatike me Macron, aborti hiqet nga deklarata e G7

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në një shfaqje të fuqishme ndikimi, liderja e së djathtës ekstreme të Italisë, Giorgia Meloni, arriti të eliminojë çdo referencë për abortin e sigurt në deklaratën përfundimtare të G7. Ndryshe nga samiti i vitit të kaluar në Hiroshima, teksti përfundimtar i komunikes së G7 nuk përfshin abortin. Presidenti francez Emmanuel Macron dhe sherpat kanadezë kishin shtyrë për përfshirjen e një reference për sigurimin e qasjes efektive në abort të sigurt dhe ligjor, por kjo nuk u realizua.

- Advertisement -

Presidenti Macron shprehu zhgënjimin e tij duke thënë se mungesa e fjalës abort në deklaratën përfundimtare është për të ardhur keq, duke nënvizuar se e drejta për abort është e garantuar në kushtetutën franceze. Meloni iu kundërpërgjigj duke theksuar se nuk ka arsye për polemika mbi çështje të cilat janë dakorduar prej kohësh dhe që është e gabuar të përdoret forumi i G7 për kampanja të tilla.

Prania e Papa Françeskut në takimin e G7, i cili diskutoi mbi rreziqet e inteligjencës artificiale, mund të ketë ndikuar në këtë rezultat, sipas ministrit të bujqësisë së Italisë, Francesco Lollobrigida, njëkohësisht dhëndri dhe krahu i djathtë i Melonit. Ndërkohë, Elly Schlein, sekretarja e Partisë Demokratike të qendrës së majtë në Itali, kritikoi ashpër qeverinë dhe kërkoi falje për këtë veprim, duke theksuar se Meloni nuk mbron të drejtat e grave në vendin e saj.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

  • Etiketimet
  • G7
spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?