English

Veterani amerikan 102 vjeç, vdes gjatë rrugës për në ceremoninë e “D-Day”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një veteran i marinës amerikane të Luftës së Dytë Botërore që udhëtonte në Francë për një ceremoni që shënonte 80-vjetorin e “D-day” , ka vdekur. Lajmin e ka konfirmuar një organizatë veterane.

- Advertisement -

Robert “Al” Persichitti nga Rochester, Nju Jork, u transportua me avion në një spital në Gjermani më 30 maj, pasi pësoi një urgjencë mjekësore në bordin e një anijeje që po shkonte për në Evropë.

Ai vdiq në moshën 102-vjeçare. I kujtuar si një “njeri i madh, i përulur”, Z. Persichitti ishte i përfshirë në operacionin aleat në Japoni.

Honor Flight, një organizatë veterane të cilës i përkiste Z. Persichitti, konfirmoi vdekjen e tij në mediat sociale dhe tha se ai “i kishte shërbyer vendit të tij me guxim pa hezitim”.

Organizata jofitimprurëse ndihmon në transportimin e ish-ushtarakëve amerikanë në memorialet e luftërave përkatëse ku ata luftuan.

102-vjeçari u zgjodh për të marrë pjesë në ngjarjen në Normandi nga Muzeu Kombëtar i Luftës së Dytë Botërore në New Orleans, i cili pagoi dhe organizoi udhëtimin, raportoi një degë lokale e CBS News, partneri i BBC-së në SHBA.

“Jam shumë i emocionuar që do të shkoj”, i tha ai transmetuesit WROC-TV një ditë para se të nisej.

Kardiologu i tij e kishte inkurajuar të udhëtonte, shtoi ai.

Al DeCarlo, i cili shërbeu së bashku me Persichitti në Japoni, ishte gjithashtu në udhëtim. Ai u tha mediave lokale në Rochester se shoku i tij nuk vdiq i vetëm.

Miku 46-vjeçar i Persichitti-t, pastor William Leone, tha për WHAM-TV “ai kishte një dëshirë të vërtetë për të jetuar” dhe do të vizitonte fëmijët në shkollat ​​lokale për të folur me të për përvojat e tij.

Në vitin 2020, ai u emërua nderuar në Sallën e Famës së Veteranëve të Senatit të Shtetit të Nju Jorkut nga Senatori i atëhershëm Rich Funke. Kapitulli i tij lokal i Honor Flight në Rochester tha se do t’i mungojë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?