Videot nga Mariupoli tregojnë civilë pajetë të shtrirë në rrugë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pamjet nga qyteti Mariupol në Ukrainë tregojnë trupat e më shumë se 20 civilëve të shtrirë në një rrugë kryesore të qytetit.

Këto video të postuara në rrjetet sociale, vijnë nga hetimet e OKB-së për akuzat e vrasjeve të civilëve gjatë pushtimit në Ukrainë.

Videot janë filmuar nga një gazetar dhe një ish-veteran, ku sipas disa kalimtarëve të intervistuar thanë se viktimat janë vrarë nga një snajper.

- Advertisement -

Carl Wigren, mjek ligjor thotë se viktimat janë vrarë në “të njëjtën kohë”, por, përsëri, nuk mund të kishte një përgjigje përfundimtare për shkakun e vdekjes.

Qyteti port jugor i Mariupolit ka qenë skena e luftimeve intensive për javë të tëra mes forcave ruse dhe ukrainase.

Videot tregojnë gjithashtu dëmtime në ndërtesa, prishje të kabllove të energjisë dhe mbeturina në rrugë.

BBC konfirmon se videot janë filmuar pranë uzinës së hekurit dhe çelikut në Mariupolin verior.

Një nga videot është filmuar nga Patrick Lancaster, ish-veteran i inteligjencës amerikane, i cili poston pamje nga zonat e kontrolluara nga rusët në lindje të Ukrainës që prej 2014.

Lancaster vazhdimisht është shfaqur si i ftuar në televizionet ruse por edhe ato në uebsite amerikane që mbështesin teori konspirative.

Një tjetër video është filmuar nga gazetari Vittorio Nicola Rangeloni, i cili jeton në rajonin e Donbasit.

BBC i ka kontaktuar këto persona, por deri tani nuk ka marrë asnjë reagim prej tyre.

Disa kalimtarë që shfaqen në pamje thonë se viktimat janë qëlluar nga një snajper ukrainas.

Një tjetër i pyetur nëse është qëlluar nga snajper ukrainas tha se “ukrainasit ndodhet në uzinë”, duke iu referuar fabrikës së çelikut.

BBC shkruan se nuk është në gjendje që të verifikojë këto pretendime por ka kontaktuar autoritetet e Ukrainës dhe Rusisë për të komentuar mbi këto deklarime.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×