“Vijnë fëmijë nën efektin e drogës që në mëngjes”- psikologia: Ja si kuptohen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Psikologia Nereida Llaha, ishte e ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me problematikën e konsumimit të drogërave tek adoleshentët.

Llaha tha se ka nxënës në gjimnazet e vendit të cilët paraqiten të droguar gjatë orëve të mësimit. Ajo theksoi se ata mund të kuptohen nga sytë apo hiperaktiviteti i tyre.

Megjithastë psikologia theksoi se nuk është një fenomen masiv, por edhe për rastet që janë duhen marrë masat përkatëse. Sipas saj është e rëndësishme që perimetri i shkollës të jetë i sigurt dhe fëmijët të mos bien në kontakt me drogën.

- Advertisement -

“Fëmijët qoftë edhe në mëngjes vijnë nën efektin e drogërave. Sepse kuptohen lehtësisht për syrin e psikologut, që te shikimi, te skuqja e syve, te zmadhimi i bebzave, tek irritueshmëria, por dhe hiperaktiviteti i shtuar.

Nuk po them që është në masë, por elementë ka. Nuk po them që është e përditshme, por është një kampion i caktuar. Zakonisht sado që mbahen nën kontoll, adoleshentët pas shkollës mund të bëjnë një veprim që mund të ketë pasoja më pas.

Shkollat kanë problem shumë të madhe në ndërhyrje, në zbatimin e politikave të sigurisë në shkolla. Hapësirat rreth shkollave nuk janë të sigurta”, tha psikologia.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

TË FUNDIT

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...

Protestat e opozitës, Lela: Nuk i është vënë zjarri Kuvendit, është një shkëndijë

Drejtori i Komunikimit në PD, Alfred Lela është përplasur me deputeten socialiste Pranvera Resulaj lidhur me aksionin opozitar. I ftuar në Now me Erla Mëhillin...

Arian Çani zbulon skenarin: Rama po bën atë që duhet, do të “rrokullisej” nëse…

Gazetari Arian Çani tha në “Now me Erla Mëhillin”, se në situatën ku ndodhet kuvendi kryeministri Rama nuk mund të tërhiqet. Ai tha se në...

“Berisha ‘non grata’ i bie Ramës me flamurin e SHBA”-Çani: Doktori të takojë Putinin

Gazetari dhe moderatori Arian Çani është shprehur se nuk bën sens që ish-kryeministri Sali Berisha, i cili është shpallur “non grata” nga SHBA dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×