Del në ankand diamanti 80-karatësh, byzylyku i viteve ’20 e koleksioni i orëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup  bizhuterish të llojeve të ndryshme, disa prej të cilave datojnë që në vitet ’20, do të dalin në ankand javën e ardhshme në Gjenevë të Zvicrës.

Protagonist i shitjes, që do të organizohet nga shtëpia e ankandeve “Sotheby’s” më 10 maj, është një diamant, i vendosur në një unazë me rubinë, me vlerë fillestare 8 milionë dollarë.

“Objekti më i shtrenjtë në këtë ankand është diamanti 80.8-karatësh, ngjyrë smeraldi. Ai është vendosur në një unazë që mban 6 gurë rubini nga Mozambiku. Është një gur pa defekte, i prerë në mënyrë të shkëlqyer dhe simetrik. Ai është i llojit “Ila”, që do të thotë se është një diamant kimikisht i pastër. Vetëm 2 për qind e diamanteve në botë i përkasin këtij lloji dhe vlera e tyre shkon mbi 8 milionë dollarë”, tha Olivier Wagner, shtëpia e ankandeve “Sotheby’s.

- Advertisement -

“Sotheby’s” do të prezantojë gjithashtu një byzylyk me diamante të quajtur “Fluturimi i Zogjve”, i prodhuar në vitin 1927 dhe i dekoruar me zogj tropikalë dhe lule, me vlerën që mund të arrijë deri në 745 mijë dollarë.

Shtëpia e ankandeve do të ofrojë për të interesuarit edhe një koleksion orësh të çmuara, që në total mund të arrijë deri në 18 milionë dollarë, që është dhe vlera më e lartë për një koleksion të shitur nga “Sotheby’s” në 10 vitet e fundit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×