English

Vizitorë në qytetin e Gurtë/ Fundjavat e janarit sjellin turistë në Gjirokastër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fundjavat e janarit po sjellin turistë nga vende të ndryshme të botës në Gjirokastër. Megjithë motin e ftohtë ata preferojnë të shikojnë nga afër historinë, arkitekturën dhe traditat e aytetit të gurtë, pasuri e UNESCO-s.

- Advertisement -

Turistët e huaj ndërsa lëvizën përgjatë rrugëve të kalldrëmta mes të tjerash vlerësojnë edhe mikpritjen e banorëve

“Është një qytet i bukur dhe është i këndshëm sepse ka plot histori. Më surprizoi që është kaq i mrekullueshëm. Nuk mendoj se është një kohë e keqe për ta vizituar në janar sepse mund të shikosh malet rreth e rrotull të mbuluara nga dëbora”

“Unë jam nga Republika Çeke dhe është hera e parë për mua në Shqipëri. Impresioni  im i parë është që më duket një vend me të vërtetë i këndshëm dhe me njerëz mikpritës” 0.02-0.11

“Jemi nga Negotina e Gostivarit, Maqedonia e Veriut.Mirë këtu, kemi kaluar shumë bukur. Ishim në Kala,e vizituam dhe tani jemi në qendër”

“Shumë mirë. është qytet i bukur me një kështjellë të veçantë, më pëlqen është origjinal, ka histori” –shprehen turistët

Përgjatë vitit të kaluar Gjirokastra u vizitua nnga mbi 300 mijë turistë, 80% e të cilëve ishin vizitorë të huaj.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?