English

Vrasjet e Hutrës/ Avokati: Çdokush duhet të ketë të drejtën e gjykimit të shkurtuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Jordan Daci tha në emisionin Review në Euronews Albania se Dan Hutra kushte të drejtë si kushdo tjetër që të përfitonte nga gjykimi i shkurtuar.

Duke iu referuar debatit publik për dënimin e tij me vetëm 14 vjet burg për vrasjen e gruas së parë në 2007, Daci u shpreh se gjykimi i shkurtuar është një praktikë që e ka e gjithë bota dhe duhet të aplikohet në çdo rast.

“Gjykimi i shkurtuar nuk varet nga lloji i veprës, madje edhe për ato vepra për të cilat ndalohet sot, në gjykimin tim është antikushtetues sepse ka dhe vendime të gjykatave italiane që thonë se gjykimi i shkurtuar i shërben ekonomisë gjyqësore. E thënë thjesht lehtëson gjykimin dhe në shkëmbim të kësaj lehtësie që i pandehuri heq dorë për të paraqitur prova, ligji i jep mundësi të përfitojë ulje 1/3 e dënimit. Për mua gjykimi i shkurtuar duhet të aplikohet në çdo rast dhe këtë nuk e kemi ne por e ka e gjithë bota.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×