Vuçiç udhëton drejt Rashkës: Do pranoj çdo vendim të popullit për barrikadat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti Aleksandër Vuçiç është nisur sonte pak pas orës 19:00 me helikopter nga Beogradi drejt Rashkës për tu takuar me serbët nga Kosova në vijën administrative.

Lajmin e ka bërë vet ai në një postim që ka bërë në rrjetet sociale, ku ka theksuar se do të pranojë çdo vendim të serbëve për heqjen e barrikadave në veri të krahinës jugore.

“Përsëri rrugës për në Rashkë, ku do të bisedoj me serbët e Kosovës dhe Metohisë. Duke e ditur se ata, deri në çlirimin përfundimtar, nuk do të kënaqen me asnjë vendim, me ndërgjegje dhe fytyrë të pastër, shkoj para tyre, i bindur se sot është një ditë e mirë për Serbinë, se kemi ruajtur paqen dhe kemi marrë garanci për sigurinë dhe mbijetesën e serbëve. Cilido qoftë vendimi i popullit tonë, unë do ta pranoj, do të jem me ta dhe do ta ruajmë unitetin serb”– ka shkruar Vuçiç në Instagram.

- Advertisement -

Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviç, më herët në një konferencë të jashtëzakonshme për media tha se BE-ja dhe SHBA-ja kanë dhënë garancitë më të forta deri më tani se do të respektohen të gjitha kërkesat e serbëve për heqjen e barrikadave.

Barrikadat u vendosën në 10 dhjetor nga disa serbë lokalë, duke bllokuar rrugët që çojnë drejt dy pikëkalimeve kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak, që lidhin Kosovën me Serbinë.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Senatorët: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet, rrezikohen marrëdhëniet me SHBA

Një grup senatorësh amerikanë të udhëhequr nga senatorja Jeanne Shaheen, thanë të mërkurën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar...

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

TË FUNDIT

Senatorët: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet, rrezikohen marrëdhëniet me SHBA

Një grup senatorësh amerikanë të udhëhequr nga senatorja Jeanne Shaheen, thanë të mërkurën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar...

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

Spahiu ironizon demokratët: Kur fliste Selami ju qeshnit që t’ju shihte kryetari

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar demokratët duke iu rikujtuar se kur fliste Eduard Selami, ata qeshnin për t’i rënë në sy kryetarit. “Sot Partia Demokratike...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×