Xhaçka: Njohja e Kosovës nga Serbia, domosdoshmëri për gjithë rajonin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka është pritur në një takim nga zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla.

Nga Prishtina, Xhaçka u shpreh se Shqipëria mbështet fuqishëm Kosovën në çdo hap të procesit të dialogut, pasi siç tha, ky është interes kombëtar.

Ministrja Xhaçka theksoi se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia që duhet të vijë nga një marrëveshje e detyrueshme, është domosdoshmëri për mbarë rajonin e Ballkanit Perëndimor.

- Advertisement -

“Çështja e më rëndësishme në këtë kontekst, është mbështetja ndaj dialogut Kosovë-Serbi dhe arritja e marrëveshjes së detyrueshme ligjore që sjell njohjen e ndërsjellë midis dy vendeve dhe i hap rrugë anëtarësimit të Kosovës në OKB dhe në organizatat tjera ndërkombëtare. Arritja e kësaj marrëveshjeje është një domosdoshmëri jo vetëm për Kosovën e Shqipërinë, por për mbarë rajonin tonë. Dua ta përgëzoj Qeverinë e Kosovës për arritjen e marrëveshjes e para disa ditëve, që ndihmon jo vetëm në uljen e tensioneve, por edhe në nisjen e bisedimeve për arritjen e marrëveshjes për normalizim e plotë të marrëdhënieve. E padyshim, me mbështetjen e pakufizuar të Shqipërisë në çdo hap të këtij procesi. Shqipëria e ka mbështetur dhe vazhdon ta mbështesë Kosovës në gjithë këtë rrugëtim, sepse për ne ky është interes kombëtar. Ne po ashtu i mbështesim aspiratat e Kosovës për integrim euro-atlantik”, theksoi Xhaçka.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kim mesazh KLGJ: Shkëputuni nga mënyrat e vjetra, zyrtarët të veprojnë me integritet

Ambasadorja Yuri Kim u takua sot me Këshillin e Lartë Gjyqësor për t'i falënderuar për bashkëpunimin e tyre gjatë tre viteve e gjysmë të...

Aksident në aksin Pogradec -Qafë Thanë, përmbyset furgoni

Aksident në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë, në afërsi të fshatit Piskupat. Një mjet furgon ka rrëshqitur në rrugë duke u përmbysur. Në videon e siguruar...

Federata Ndërkombëtare e Tenisit mbron Gjokoviçin: S’ndalohen deklaratat politike

Udhëheqësit ndërkombëtarë të tenisit deklaruan se tenisti serb, Novak Gjokoviç, i cili shkroi “Kosova është zemra e Serbisë” në një kamerë në French Open,...

TË FUNDIT

Kim mesazh KLGJ: Shkëputuni nga mënyrat e vjetra, zyrtarët të veprojnë me integritet

Ambasadorja Yuri Kim u takua sot me Këshillin e Lartë Gjyqësor për t'i falënderuar për bashkëpunimin e tyre gjatë tre viteve e gjysmë të...

Aksident në aksin Pogradec -Qafë Thanë, përmbyset furgoni

Aksident në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë, në afërsi të fshatit Piskupat. Një mjet furgon ka rrëshqitur në rrugë duke u përmbysur. Në videon e siguruar...

Federata Ndërkombëtare e Tenisit mbron Gjokoviçin: S’ndalohen deklaratat politike

Udhëheqësit ndërkombëtarë të tenisit deklaruan se tenisti serb, Novak Gjokoviç, i cili shkroi “Kosova është zemra e Serbisë” në një kamerë në French Open,...

“Me kutinë e burgut, kërkesa s’u pranua”, kandidati i BF komenton vendimin e KAS

Kandidati i koalicionit Bashkë Fitojmë në Rrogozhinë, Shkëlqim Hoxha ishte i ftuar këtë të mërkurë në Euronews Albania për të komentuar rreth vendimit të...

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×