Xi Jinping merr mandatin e tretë si president i Kinës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Xi Jinping siguroi një mandat të tretë si president i Kinës të premten gjatë një sesioni parlamentar në të cilin ai forcoi kontrollin e tij mbi ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Rreth 3,000 anëtarë të parlamentit të Kinës, Kongresi Kombëtar Popullor (NPC), votuan unanimisht në Sallën e Madhe të Popullit për 69-vjeçarin Xi, shkruan Reuters.

Xi e ka çuar Kinën në një rrugë më autoritare që nga marrja e kontrollit një dekadë më parë, dhe ai e zgjat mandatin e tij për një mandat tjetër pesëvjeçar në mes të marrëdhënieve gjithnjë e më kundërshtare me SHBA-në dhe aleatët e saj mbi Tajvanin, mbështetjen e Pekinit për Rusinë, tregtinë dhe të drejtat e njeriut.

- Advertisement -

Brenda vendit, Kina përballet me një rikuperim sfidues nga tre vitet e politikës zero të Xi-së për COVID-19, besimin e brishtë midis konsumatorëve dhe bizneseve dhe kërkesën e dobët për eksportet e Kinës.

Ekonomia u rrit vetëm 3% vitin e kaluar, ndër performancat e saj më të këqija në dekada. Gjatë seancës së parlamentit, qeveria vendosi një objektiv modest rritjeje për këtë vit prej rreth 5%.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×