English

Xi pas takimit me Blinken: Kina dhe SHBA duhet të jenë partnerë jo rivalë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Udhëheqësi kinez Xi Jinping tha se SHBA-ja dhe Kina duhet të jenë “partnerë dhe jo kundërshtarë” teksa u takua me diplomatin e lartë amerikan Antony Blinken në Sallën e Madhe të Popullit të Pekinit të premten.

- Advertisement -

Takimi, i cili u zhvillua në ditën e fundit të vizitës tre-ditore të Blinken në Kinë vjen ndërsa të dy vendet kërkojnë të vazhdojnë të stabilizojnë marrëdhëniet e vështira dhe të zgjerojnë komunikimin – duke përfshirë një mori mosmarrëveshjesh nga teknologjia në Tajvan.

“Kina dëshiron të shohë një Shtetet e Bashkuara të sigurt, të hapur dhe të begatë. Shpresojmë që Shtetet e Bashkuara ta shohin zhvillimin e Kinës në një këndvështrim pozitiv”, tha Xi për Blinken.

“Sapo të zgjidhet ky problem themelor… Marrëdhëniet kino-SHBA do të përmirësohen vërtet dhe do të ecin përpara”, tha ai. “Kina dhe SHBA duhet të jenë partnerë dhe jo kundërshtarë; ndihmojeni njëri-tjetrin të kenë sukses në vend që të dëmtojnë njëri-tjetrin”.

Komentet e Xi vijnë pasi zyrtarët kinezë po nguten me veprimet që Uashingtoni ka ndërmarrë në emër të sigurisë kombëtare përballë një Kine gjithnjë e më të sigurt, por që Pekini i sheh si të destinuara për të shtypur zhvillimin e saj. Ato kanë përfshirë  kontrollet e SHBA-së  mbi eksportin në Kinë të mallrave të teknologjisë së lartë që mund të kenë përdorime ushtarake, si dhe frenimin e investimeve amerikane në disa sektorë të teknologjisë së lartë në Kinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×