Zbardhet padia ndaj Trump, valë akuzash për përvetësimin e dokumenteve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Donald Trump përballet me 37 akuza lidhur me posedimin e qindra dokumenteve sekrete pasi la Shtëpinë e Bardhë.

Në Shtetet e Bashkuara është zbuluar një padi federale me 49 faqe, me akuzat që përfshijnë mbajtjen e informacionit, fshehje të dokumenteve, komplot për të penguar drejtësinë dhe dëshmi të rremë.

Autoritetet amerikane kanë gjetur mbi 300 dokumente të klasifikuara në rezidencën e Trump në Florida.

- Advertisement -

Hetuesi i posaçëm i Departamentit të Drejtësisë deklaroi se ligjet që mbrojnë informacionet për sigurinë kombëtare duhen forcuar.

“Ne kemi një paketë ligjesh në këtë vend dhe ato duhen zbatuar ndaj kujtdo. Zbatimi i ligjit dhe mbledhja e informacionit. Kjo e përcakton rezultatin e një hetimi. Asgjë më pak dhe asgjë më shumë”, tha Jack Smith, hetues i posaçëm.

Vetë Trump, që u bë kështu i pari ish-president në historinë amerikane që përballet me akuza federale, ka mohuar çdo shkelje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kapet duke vjedhur në banesën e vjehrrit, arrestohet dhëndri

Një 50-vjeçar është arrestuar nga policia e Maliqit, pasi u kap duke vjedhur në banesën e vjehrrit të tij në fshatin Pojan. Policia bën me...

Rreziku nga Inteligjenca Artificiale, avokati: Ja ku duhet të tregojmë kujdes

Alban Avdulla, avokat për teknologjinë ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania, hera e parë në televizionet shqiptare. Në...

Shpallet Nobeli për Kiminë, fitohet nga 3 shkencëtarët që zbuluan grimcat kuantike

Çmimi Nobel i vitit 2023 në kimi i është dhënë një treshe shkencëtarësh që punuan për të zbuluar dhe zhvilluar grimcat kuantike, të përdorura...

TË FUNDIT

Kapet duke vjedhur në banesën e vjehrrit, arrestohet dhëndri

Një 50-vjeçar është arrestuar nga policia e Maliqit, pasi u kap duke vjedhur në banesën e vjehrrit të tij në fshatin Pojan. Policia bën me...

Rreziku nga Inteligjenca Artificiale, avokati: Ja ku duhet të tregojmë kujdes

Alban Avdulla, avokat për teknologjinë ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania, hera e parë në televizionet shqiptare. Në...

Shpallet Nobeli për Kiminë, fitohet nga 3 shkencëtarët që zbuluan grimcat kuantike

Çmimi Nobel i vitit 2023 në kimi i është dhënë një treshe shkencëtarësh që punuan për të zbuluar dhe zhvilluar grimcat kuantike, të përdorura...

Me bagazhin e makinës plot me thasët me kanabis, arrestohet 30-vjeçari

Një 30-vjeçar është arrestuar nga policia e Shkodrës pasi u kap duke transpoortuar 2 thasë me lëndë narkotike kanabis sativa. Droga me peshë 35 kilogramë...

A do ta kërkojë KFOR lejimin e FSK në Veri? Eksperti: Dy opsionet e mundshme

Eksperti i sigurisë Avni Islami ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth sulmit të ndodhur në afërsi të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×