English

Zelanda e Re do të dërgojë ekipin e mbrojtjes për të rritur sigurinë e Detit të Kuq

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zelanda e Re do të dërgojë një ekip mbrojtës prej gjashtë anëtarësh në Lindjen e Mesme si pjesë e një koalicioni ndërkombëtar për të mbështetur sigurinë detare në Detin e Kuq, ka thënë kryeministri Christopher Luxon.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, ai e bëri njoftimin ndërsa forcat britanike dhe amerikane kryen një raund të ri sulmesh ndaj objektivave Houthi në Jemen, duke përfshirë një vend depozitimi nëntokësor, si dhe aftësitë e raketave dhe vëzhgimit të përdorura nga grupi i lidhur me Iranin kundër anijeve në Detin e Kuq.

“Sulmet e Huthi kundër anijeve tregtare dhe detare janë të paligjshme, të papranueshme dhe thellësisht destabilizuese”, u tha Luxon gazetarëve.

“Ky dislokim… është një vazhdimësi e historisë së gjatë të Zelandës së Re për mbrojtjen e lirisë së lundrimit si në Lindjen e Mesme ashtu edhe më afër vendit.”

Sulmet e tyre kanë ndërprerë transportin ndërkombëtar dhe kanë ngjallur frikën e inflacionit global. Ata gjithashtu kanë thelluar shqetësimin se pasojat nga lufta Izrael-Hamas mund të destabilizojnë Lindjen e Mesme.

Asnjë personel i mbrojtjes së Zelandës së Re nuk do të hyjë në Jemen ose do të përfshihet në ndonjë luftim, por do të kontribuojë në vetëmbrojtjen kolektive të anijeve në Lindjen e Mesme në përputhje me ligjin ndërkombëtar, shtoi Luxon.

Ministri i Jashtëm Winston Peters tha se veprimet e Zelandës së Re nuk duhet të ngatërrohen me qëndrimin e saj në konfliktin Izrael-Hamas.

“Çdo sugjerim që mbështetja jonë e vazhdueshme për sigurinë detare në Lindjen e Mesme lidhet me zhvillimet e fundit në Izrael dhe Rripin e Gazës, është i gabuar,” tha ai.

Zelanda e Re ka bërë thirrje për një armëpushim humanitar, pauza humanitare dhe nevojë urgjente për hapa të mëtejshëm drejt një armëpushimi të qëndrueshëm në Gaza.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?