Zv.ministri i infrastrukturës dhe deputeti i PD përplasen për koncesionet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Infrastruktura ka qenë tema e diskutimeve në emisionin “RinOn” ku përballë Eva Koltraka, e diplomuar për kontabilitet dhe Ardiana Laska, e diplomuar për marrëdhënie ndërkombëtare dhe diplomaci, ishin Zv.ministri i Infrastrukturës, Ilir Bejtja dhe deputeti i PD, Lefter Gështenja.

Ligjvënësi opozitar foli për keqmenaxhim dhe rritje të kostos për ndërtimin e rrugëve në vend dhe akuzoi se qeveria nuk ka strategji dhe plan kombëtar për infrastrukturën.

Zv.ministri nga ana e tij tha se strategjia e zhvillimit të infrastrukturës përfshin koncesionet apo partneritetin publik privat, ku privati paguan koston e kapitalit.

- Advertisement -

Por, deputeti Gështenja kundërshtoi duke thënë se sipas praktikës së koncesioneve të PS, qeveria merr riskun e investimit ndërkohë kur duhet të ndodhet e kundërta.

“Ligji i koncesioneve e thotë qartë ku bazohet. E para është që shteti transferon të gjithë riskun tek privati dhe e dyta pamundësia për financim. Të dyja shkelen nga shteti. Riskun e merr qeveria dhe për më tepër hyn garant në marrjen e kredisë për privatin”, tha ai.

Deputeti i PD tha se nevojitet një plan kombëtar që duhet të miratohet me konsensusin e opozitës dhe të përfshijë një plan 20-vjeçar,

Zv.ministri Bejtja deklaroi se koncesionet janë fituar nga konsorciume ku kompani shqiptare bashkëpunojmë me kompani të huaja për të realizuar tenderët e fituara.

“Në të gjitha rastet e kontratave koncesionare nuk ka pasur një të vetme që të jetë një kompani shqiptare që ka nënshkruar kontratë për rrugë dhe ta bëjë atë vetëm. Janë që të gjitha me partnerë të huaj, lidhur me eksperiencën dhe ekspertizën që duhet për të plotësuar kushtet”, tha ai.

Ilir Bejtja tha se një nga projektet e rëndësishme që do të përfundohet së shpejti është Rruga e Arbrit. Nga ana tjetër tha se ka nisur puna për të kryer një studim fizibiliteti për të ndërtuar hekurudhën që lidh vendin me Kosovën.

Ndërsa Lefter Gështenja foli për mungesë të fondeve për zhvillimin e infrastrukturës duke  thënë se të ardhurat e taksës së qarkullimit përdoren nga qeveria për “të mbyllur gropa të tjera të zeza”.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

TË FUNDIT

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×