English

Zyrtare, Mike Pence i bashkohet garës për Shtëpinë e Bardhë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, ka dorëzuar zyrtarisht dokumentet për t’iu bashkuar garës për Shtëpinë e Bardhë.

- Advertisement -

Pence, 63 vjeç, do të nisë zyrtarisht fushatën e tij me një video, fjalim dhe ngjarje në shtetin e Ioëa-s me votime të hershme të mërkurën.

Ky veprim e vë atë kundër Donald Trump, njeriun të cilit i shërbeu në Shtëpinë e Bardhë për katër vjet nga 2017-2021.

Ish-presidenti aktualisht po kalon shumë përpara në garë.

Shumica e sondazheve e tregojnë Pence në vend të tretë, me mbështetje në një shifër të ulët.

Pence, i cili e përshkruan veten si “një i krishterë, një konservator dhe një republikan, ishte një deputet besnik i palëkundur ndaj Trump gjatë pjesës më të madhe të katër viteve të tyre në detyrë.

Por ai është distancuar nga shefi i tij i vjetër që nga trazirat e mbështetësve të Trump në Kapitol Hill në janar 2021.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?