Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence dhe nuk do të ngrejë asnjë akuzë, raporton CNN.

Vendimi vjen përpara se Pence të njoftojë kandidaturën për president.

“Byroja Federale e Hetimit dhe Divizioni i Sigurisë Kombëtare i Departamentit kanë kryer një hetim mbi keqpërdorimin e mundshëm të informacionit të klasifikuar”, i shkroi Departamenti i Drejtësisë avokatit të Pence. “Bazuar në rezultatet e atij hetimi, nuk do të kërkohet asnjë akuzë penale.”

- Advertisement -

Në janar, avokati i Pence gjeti rreth një duzinë dokumentesh të shënuara të klasifikuara në shtëpinë e tij në Indiana pasi ish-zëvendëspresidenti i kërkoi avokatit të kontrollonte të dhënat e tij pas zbulimit të dokumenteve të klasifikuara në zotërim të Joe Biden në Delaëare.

Pence ia dorëzoi të dhënat e klasifikuara FBI-së pas zbulimit të tyre dhe Divizioni i Sigurisë Kombëtare i FBI-së dhe Departamentit të Drejtësisë nisi një rishikim se si ata përfunduan në shtëpinë e Pence. Ky i fundit tha se nuk ishte në dijeni se dokumentet ishin në shtëpinë e tij.

Departamenti i Drejtësisë është ende duke hetuar trajtimin e të dhënave të klasifikuara nga Trump dhe Biden. Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland ka caktuar një këshilltar special në çdo hetim, duke përmendur faktin se ata janë kandidatë për president.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...

Mentor Kikia zbulon skemën: Paraja e ngrirë në Tiranë që s’po kontrollohet dot

Gazetari Mentor Kikia foli në “Now me Erla Mëhillin” për taksat që vilen nga qeveria si dhe për çmimet e pronave në Tiranë, ku...

‘Ke 20 vjet që veç flet’, Arlind Qori i kthehet ndërtuesve: Shkatërruat Tiranën

Kreu i lëvizjes Bashkë, Arlind Qori debatoi në emisionin Now në Euronews Albania me kreun e shoqatës së ndërtuesve, Erjon Harizi lidhur me numrin...

TË FUNDIT

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...

Mentor Kikia zbulon skemën: Paraja e ngrirë në Tiranë që s’po kontrollohet dot

Gazetari Mentor Kikia foli në “Now me Erla Mëhillin” për taksat që vilen nga qeveria si dhe për çmimet e pronave në Tiranë, ku...

‘Ke 20 vjet që veç flet’, Arlind Qori i kthehet ndërtuesve: Shkatërruat Tiranën

Kreu i lëvizjes Bashkë, Arlind Qori debatoi në emisionin Now në Euronews Albania me kreun e shoqatës së ndërtuesve, Erjon Harizi lidhur me numrin...

Paralajmëron Harizi: Apartamentet në Tiranë do shiten 15 mijë euro më shumë

Kreu i shoqatës së ndërtuesve, Erjon Harizi tha në “Now me Erla Mëhillin” se apartamentet në Tiranë do të shiten 15 mijë euro më...

Kreu i ndërtuesve: Shkoi 3000-4000 euro m2 i apartamentit në ish-Bllok

Kreu i shoqatës së ndërtuesve Erjon Harizi tha në emisionin Now në Euronews Albania se çmimi i apartamenteve në zonën e ish-Bllokut ka arritur...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×