0,3 për qind e buxhetit të shtetit për bujqësinë, thotë eksperti

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i bujqësisë Ilir Pilku tregoi për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se vetëm 0,3 për qind e buxhetit të shtetit shkon për bujqësinë.

Sipas tij kjo është krejtësisht e pamjaftueshme kur bujqësia kontribuon 20 për qind në GDP-në e shtetit dhe me një llogaritje të thjesht duhet të merrte të paktën 10 për qind të buxhetit.

“Në totalin që merr është 1,3 duke përfshirë dhe sistemin bankar brenda. Nga kjo 1,3, vetëm 0,3 për qind është buxheti i shtetit,” – sqaroi eksperti.

- Advertisement -

Pilku theksoi se në Shqipëri janë 351 mijë ferma bujqësore që kanë kodin e fermës dhe 80 mijë biznese që i janë përgjigjur qeverisë dhe udhëzimeve përkatëse për t’u regjistruar me NIPT-in e fermerit.

Këtë vit janë rezervuar rreth 25 milionë euro për këtë sektor nga buxheti i shtetit, që sipas ekspertit duhej lënë i gjithi për subvencione ndaj fermerëve e jo të përfshihej nafta apo kërkimet shkencore të Universitetit Bujqësor.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×