“1 në 2 familje serbe kanë armë”, eksperti: I nxisin fëmijët t’i përdorin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurisë Bedri Elezi tha se një në dy familje në Serbi kanë në shtëpi një armë, zakonisht kallashnikov.

I ftuar në një intervistë për Euronews Albania ai tha se është e zakonshme në familjet serbe që fëmijët të inkurajohen të mësojnë përdorimin e armëve dhe sipas tij ata nxiten  që t’i urrejnë popujt e tjerë.

“Serbët janë në vazhdimësi janë inkurajuar për ushtrim dhune e përdorim të armëve dhe e kanë bërë në shtetet ballkanike. Kjo lloj bisede është mbartur në familjet e tyre dhe sot nëse ju dëgjoni biseda private, apo hulumtime që janë bërë, serbët në familje i inkurajojnë për posedim të armëve fëmijët e tyre.

- Advertisement -

I nxisin me urrejtje ndaj popujve të tjerë në Ballkan dhe kjo bën që çdo qytetar ta konsideroj të rëndësishme armën. Ne kemi informacione se çdo e dyta familje mund të ketë në posedim një armë zjarri, sidomos armë zjarri automatik apo kallashnikov. përdorimin e tyre e konsiderojnë siç kanë barinjtë shkopin”,-tha eksperti Bedri Elezi.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×