10 donatorët më të mëdhenj në zgjedhjet e SHBA-së – dhe interesat e tyre

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Amerikanët e pasur shpenzuan shumë këtë sezon afatmesëm për të ndikuar në votat e secilës palë në zgjedhje.

Cikli i zgjedhjeve afatmesme të vitit 2022 ka parë një bum në shpenzime në prag të ditës së zgjedhjeve. Grupi kërkimor OpenSecrets vlerëson se shpenzimet federale të zgjedhjeve u rritën me gati $2 miliardë dollarë krahasuar me 2018.

10 individë të pasur derdhën $540 milionë dollarë të kombinuara në zgjedhjet e këtij viti, sipas të dhënave të financimit të fushatës nga OpenSecrets.

- Advertisement -

Këta mega-donatorë po japin shumicën e parave të tyre për grupe të jashtme si super PAC-ët që mund të grumbullojnë dhe shpenzojnë shuma të pakufizuara për reklamat zgjedhore.

Afërsisht 62 % e donacioneve të tyre ishin në mbështetje të Republikanëve, të cilët kanë marrë shumë më tepër mbështetje se Demokratët nga grupet e mëdha të të pasurve deri në nëntor, një ndryshim nga zgjedhjet e fundit ku donatorët e pasur favorizuan Demokratët.

Këta janë 10 donatorët më të mëdhenj në zgjedhjet afatmesme, sipas dosjeve më të fundit të Komisionit Federal të Zgjedhjeve të përpiluara nga OpenSecrets:

George Soros

Donacionet totale: $128.5 milion dollarë

Përkatësia: Demokrate

Soros, një i mbijetuar i Holokaustit me origjinë hungareze, i cili fitoi pasurinë e tij si menaxher i fondeve mbrojtëse, ka dhuruar $128.5 milionë dollarë për grupin e tij të jashtëm, Democracy PAC, i cili më pas shpërndau miliona dollarë për disa super PAC që mbështesin kandidatët demokratë.

Grupi i tij dhuroi $10.5 milionë dollarë për PAC-un e shumicës së Senatit, një super PAC i kontrolluar nga udhëheqësi i shumicës së Senatit Charles Schumer (D-N.Y.). Ajo gjithashtu dha $1 milion dollarë për J Street Action Fund, një grup pro-izraelit që mbështet demokratët dhe super PAC-un e Planned Parenthood – që promovon të drejtën e grave për të abortuar. Nëse grupi bën donacione të tjera, ato nuk do të zbulohen deri pas zgjedhjeve.

Soros ka qenë prej kohësh një objektiv i sulmeve të krahut të djathtë dhe teorive konspirative mbi donacionet e tij të frytshme për Demokratët. Donacionet e tij për të mbështetur demokracinë në Hungari tërhoqën gjithashtu sulme nga kryeministri autoritar i vendit Viktor Orban që përfshinë komente anti-semite.

Richard Uihlein

Donacionet totale: $80.7 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Uihlein është bashkëthemeluesi i gjigantit të transportit Uline, një nga kompanitë më të mëdha private në vend. Miliarderi me bazë në Illinois është shfaqur si një forcë kryesore për republikanët në zgjedhjet e fundit dhe cikli zgjedhor i vitit 2022 shënon totalin e tij më të lartë të donacioneve.

Ai është donatori kryesor i Club for Growth, një nga super PAC-ët më të fuqishëm konservatore, duke dhënë $23.2 milionë dollarë. Uihlein dha gjithashtu $3.5 milionë dollarë për një grup që mbështet Senatorin Ron Johnson duke vazhduar përpjekjet e tij të gjata për të ndikuar në garat kryesore të Wisconsin.

Kenneth Griffin

Donacionet totale: $68.6 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Griffin, CEO i fondit mbrojtës me bazë në Miami, Citadel, është një nga mega-donatorët më të pasur, me një vlerë neto të vlerësuar prej $31 miliardë dollarë, sipas Forbes.

Ai i dha $18.5 milionë dollarë Fondit të Udhëheqjes së Kongresit, një super PAC i kontrolluar nga udhëheqësi i pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve Kevin McCarthy duke e bërë atë donatorin më të madh individual për grupin që po mbështet dhjetëra sfidues të Dhomës së Përfaqësuesve. Ai i dha 10 milionë dollarë të tjera Fondit të Udhëheqjes së Senatit, i cili është i lidhur me udhëheqësin e pakicës në Senat, Mitch McConnell.

Vitin e kaluar, tregtarët e “meme stock” akuzuan Citadel për bashkëpunim me platformën tregtare Robinhood për të ndaluar tregtimin e aksioneve të GameStop. Griffin mohoi që firma e tij të ishte përfshirë në vendim gjatë një seance dëgjimore në Kongres mbi këtë çështje dhe paditë kundër Citadel u hodhën poshtë.

Jeff Yass

Donacionet totale: $47.3 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Yass është themeluesi miliarder i firmës sasiore tregtare Susquehanna International Group. Ai është një donator i vjetër i Republikanëve që mbështet kandidatët që favorizojnë taksat minimale dhe është nënkryetar i bordit të Institutit Libertarian Cato.

Yass dhuroi $15 milionë dollarë për Fondin e Lirisë së Shkollës, që përbën shumicën dërrmuese të mbledhjes së fondeve të grupit të Klubit për Rritje. Super PAC transmetoi reklama që sulmonin kandidatët demokratë mbi mbylljen e shkollave gjatë pandemisë së COVID-19.

Ai dhuroi 5 milionë dollarë për një super PAC që mbështet rizgjedhjen e Senatorit Rand Paul dhe i dha 1.9 milionë dollarë në Bitcoin Crypto Freedom PAC, një grup pro-kriptomonedhave që po mbështet kandidatin Blake Masters.

Timothy Mellon

Donacionet totale: $40 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Mellon, një mega-donator për një kohë të gjatë i Republikanëve, është nipi i miliarderit bankar Andrew Mellon dhe ka qenë kryetar i një firme transporti që u ble nga gjigandi i hekurudhave CSX këtë vit.

Miliarderi me bazë në Wyoming dhuroi $10 milionë dollarë për Fondin e Lidershipit të Kongresit. Ai i dha $5 milionë dollarë të tjera Sentinel Action Fund, një super PAC i lidhur me fondin e veprimit të Fondacionit Heritage që shpenzoi pjesën më të madhe të parave të tij në reklama që sulmonin Senatorin Mark Kelly.

Një mbështetës kryesor i ish-presidentit Trump dhe përpjekjeve të tij për të shtrënguar ligjet e imigracionit, Mellon mori vëmendjen për dhurimin e $53 milionë dollarëve për fondin e murit kufitar të Teksasit vitin e kaluar.

Sam Bankman-Fried

Donacionet totale: $39.8 milion dollarë

Përkatësia: Demokrate

Bankman-Fried, themeluesi dhe CEO i shkëmbimit të kriptove FTX, është një shtesë e re në listën e donatorëve kryesorë.

Ekzekutivi miliarder i kriptove dërgoi shumicën e donacioneve të tij – $28 milionë dollarë – për PAC-un e tij Protect Our Future, një super PAC i përqendruar në parandalimin e pandemisë së ardhshme që më së shumti mbështeti Demokratët që përballeshin me progresistët në zgjedhjet paraprake.

Ky është vetëm një fraksion i totalit prej $1 miliard dollarësh që Bankman-Fried tha më parë se do të shpenzonte për të mbështetur kandidatët demokratë në zgjedhjet afatmesme dhe në zgjedhjet e vitit 2024.

Fred Eychaner

Donacionet totale: $35.8 milion dollarë

Përkatësia: Demokrate

Eychaner, një mega-donator demokrat për një kohë të gjatë dhe mbështetës i kauzave LGBT, drejton Newsweb Corporation, e cila zotëron disa stacione radioje dhe gazeta në zonën e Çikagos.

Ai është donatori kryesor për PAC-un e shumicës së Demokratëve. Ai i dha $9 milionë dollarë PAC-ut të shumicës së Dhomës së Përfaqësuesve dhe dhuroi $8 milionë të tjerë për PAC-un e shumicës së Senatit.

Stephen Schwarzman

Donacionet totale: $35.5 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Schwarzman drejton Blackstone Group, një nga firmat më të mëdha të kapitalit privat në botë.

Miliarderi i qytetit të Nju Jorkut dhuroi $10 milionë dollarë si për Fondin e Udhëheqjes së Senatit ashtu edhe për Fondin e Udhëheqjes së Kongresit, duke ofruar një nxitje të madhe në përpjekjen e republikanëve për të rimarrë kontrollin e Kongresit. Ai ka qenë një nga 10 donatorët kryesorë në secilën nga tre zgjedhjet e fundit.

Peter Thiel

Donacionet totale: $32.6 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Thiel, i cili bashkëthemeloi PayPal dhe aktualisht drejton firmën e analitikës së të dhënave Palantir Technologies, është shfaqur si një përforcues kryesor i Republikanëve në këto zgjedhje.

Thiel po i bashkohet listës së donatorëve kryesorë për herë të parë, duke vënë bastet e tij kryesisht në dy kandidatë republikanë. Ai i dha $15 milionë dollarë një super PAC-u që mbështet Blake Masters të Arizonës, një ish-ekzekutiv në firmën e Thiel, dhe $15 milionë dollarë të tjera për një super PAC-u që mbështet J.D. Vance në Ohio.

Larry Ellison

Donacionet totale: $31 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Me një vlerë neto të vlerësuar prej afro $100 miliardë dollarë, sipas Forbes, Ellison është deri tani individi më i pasur në këtë listë.

Kryetari i Oracle Corp. dhuroi $20 milionë dollarë për Opportunity Matters Fund, një super PAC i lidhur me Senatorin Tim Scott që po mbështet prej kohësh kandidatët republikanë në gara të ngushta në Senat.

Burimi: Organizata OpenSecrets / THE HILL

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Largimi i mjekëve nga Shqipëria, Dollenberg: Rritja e pagave nuk e frenon

Rritja e pagave për mjekët specialist duket se nuk do të frenojë largimin e bluzave të bardha. Sipas gjykimit të mjekes Aurora Dollenberg, politika mbajtëse...

Mungesa e fuqisë punëtore, Topuzi: Studentët nuk duan shkollat profesionale

Bizneset që operojnë në sektorin e Turizmit vuajnë më shumë problemin e mungesës së fuqisë punëtore gjatë sezonit veror. Përfaqësues të shoqatave të turizmit...

Zgjedhjet, deputetët e PD: Mbështetje vetëm për logon, jo për kandidatët e primareve

Me shumë pak bashki ku do të garohet në 14 maj, Partia Demokratike e drejtuar nga Enkelejd Alibeaj ka nisur sot organizimin për zgjedhjet...

TË FUNDIT

Largimi i mjekëve nga Shqipëria, Dollenberg: Rritja e pagave nuk e frenon

Rritja e pagave për mjekët specialist duket se nuk do të frenojë largimin e bluzave të bardha. Sipas gjykimit të mjekes Aurora Dollenberg, politika mbajtëse...

Mungesa e fuqisë punëtore, Topuzi: Studentët nuk duan shkollat profesionale

Bizneset që operojnë në sektorin e Turizmit vuajnë më shumë problemin e mungesës së fuqisë punëtore gjatë sezonit veror. Përfaqësues të shoqatave të turizmit...

Zgjedhjet, deputetët e PD: Mbështetje vetëm për logon, jo për kandidatët e primareve

Me shumë pak bashki ku do të garohet në 14 maj, Partia Demokratike e drejtuar nga Enkelejd Alibeaj ka nisur sot organizimin për zgjedhjet...

Kapet në Shqipëri i shumëkërkuari në Milano, pjesë e organizatave kriminale

Një 48-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik droge është arrestuar këtë të premte në Tiranë. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi...

NATO zgjerohet me Finlandën, Turqia ratifikon anëtarësimin

Turqia është bërë vendi i fundit i NATO-s që ka ratifikuar anëtarësimin e Finlandës në aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA. Ligjvënësit turq mbështetën në...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×