English

10 vjet nga Revolucioni i Dinjitetit, Ukraina përkujton të rënët në sheshin “Maidan”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky dhe bashkëshortja Olena kanë bërë homazhe në nder të aktivistëve që mbetën të vrarë gjatë Revolucionit të Dinjitetit në 2014-n.

- Advertisement -

Zelensky dhe zonja e parë ndezën disa fenerë pranë memorialit, i ngritur në kryqin që ndodhet në Rrugicën e Heronjve, në qendër të Kievit.

Kryqi u ngrit nga publiku në mars të 2014-s në nder të viktimave dhe pritet që ai të bëhet pjesë e Kompleksit Kombëtar të Heronjve, siç njihet Muzeu i Revolucionit të Dinjitetit.

Përfaqësues diplomatikë morën pjesë në ceremoninë e mbajtur.

Protestat e mbajtura në sheshin Maidan të Kievit 10 vjet më parë çuan në rrëzimin e presidentit pro-rus të Ukrainës, Viktor Yanukovich. Gjatë manifestimeve humbën jetën rreth 50 persona.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?