English

3 amerikanë u vranë nga sulmi me dron në Jordani/ Biden: Do i gjejmë përgjegjësit…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre trupa amerikane janë vrarë dhe 25 janë plagosur në një sulm me dron në një bazë amerikane në Jordani, afër kufirit me Sirinë, kanë njoftuar SHBA.

- Advertisement -

Presidenti amerikan Joe Biden thotë se ndërsa faktet janë ende duke u mbledhur, sulmi u krye nga grupe ushtarake të mbështetura nga Irani që veprojnë në Siri dhe Irak.

Ai tha gjithashtu se “sot, zemra e Amerikës është e rënduar”, duke shtuar se “sakrifica përfundimtare e ushtarëve nuk do të harrohet kurrë nga kombi ynë”.

Ai gjithashtu paralajmëron për hakmarrje, duke shtuar: “Dhe mos kini dyshim – ne do t’i kërkojmë llogari të gjithë përgjegjësve në një kohë dhe në mënyrën që zgjedhim”.

Është hera e parë që ushtarë amerikanë vriten në rajon pas sulmit të Hamasit në Izrael më 7 tetor.

Sipas BBC, ky është i fundit në një seri sulmesh ndaj bazave amerikane në Irak dhe Siri nga përfaqësuesit e Iranit në rajon që nga shpërthimi i konfliktit Izrael-Gaza në tetor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?