English

30% më pak turistë në Vlorë, shkak çmimet dhe punimet në rrugë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Korriku mendohej se do ishte kulmi i sezonit veror në bregdetin e Vlorës, por plazhet e Rradhimës dhe Orikumit tregojnë krejt të kundërtën. Shumë prej bizneseve tregojnë se nuk kanë turistë për sa ishin përgatitur, duke e cilësuar të dështuar këtë fillim muaji.

- Advertisement -

“Sipas bumit që thonë turistët, turistët i shohim plazhet bosh, nga viti kaluar kishte turistë, sivjet nuk shikojmë shumë, i kemi plazhet bosh”, tha një pushuese.

“Ka ngritje sepse vetvetiu janë ngritur tregu gjithandej, tani do shikohet ca ndryshimi do ketë, po filloj me ngritje çmimesh do e marrim veten vet m qaf” tha një vendas.

Faktorët që kanë ndikuar në këtë ulje drastike të numrit të pushuesve janë disa. Rritja e çmimeve është faktori kryesor, por nuk përjashtohet edhe punimet për përmirësimin e infrastrukturës në mes të sezonit.

“30% më pak nga viti i kaluar, me këto data deri tani, shoh te çadrat njëherë, i kam shumë pak në krahasim me vitin e kaluar, konsumimi në ushqim shumë pak sepse shumë njerëz vijnë dhe me ushqim me vete, e shoh të bllokuar gjithçka, një nga arsyet kryesore ka qenë abuzimi me çmimet, faktori dytë kryesor është infrastruktura, bërja e punimeve nëpër rrugë, ujësjellsja, ndricime, në fillim sezoni është shkatërrimtare për ne” tha Klodian Merkohitaj.

Vetë kryetari i bashkisë Vlorë kërkon që bizneset të mos abuzojnë me çmimet, por shmang përgjegjësinë për këtë fakt duke ja kaluar topin privatit.

“Rritje çmimesh, kjo në fakt është një vendimmarrje që e marrin vet operatorët e biznesit, ata duhet të jenë më të kujdesshëm, të ofrojnë shërbim më cilësor dhe çmimet të jenë aty ku duhet, pa qenë abuzive” tha Kryetar i Bashkisë Vlorë, Ermal Dredha

Sezoni turistik në Vlorë mbetet në pikëpyetje edhe pse pritshmërite ishin të larta. Në 10 dhiteshin e parë të korrikut regjistrohen 30% më pak turistë se një vit më parë, tendencë e cila bie në njoftoi se e ka dërguar Kosovën në Tribunalin e Arbitrazhit për mosrespektim të kontratës.

1 COMMENT

  1. Në 10 dhiteshin e parë të korrikut regjistrohen 30% më pak turistë se një vit më parë, tendencë e cila bie në njoftoi se e ka dërguar Kosovën në Tribunalin e Arbitrazhit për mosrespektim të kontratës.

    Ca jan keto shkrime pa kuptim o injoranta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?