8 mijë sulme ajrore në Ukrainë, Kievi frikë nga dronët iranianë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka deklaruar se Rusia ka kryer 8 mijë sulme ajrore dhe ka qëlluar 4.500 raketa gjatë luftës.

Arma të cilës i druhet më shumë Kievi është droni-vetëvrasës iranian, “Shahed-136”. Ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 300 prej tyre.

 “Gjatë javës, nga një e shtunë në tjetrën, mbi 40 dronë iranianë, një numër i konsiderueshëm raketash ruse, 6 helikopterë dhe shumë avionë rusë janë rrëzuar. Kjo do të thotë disa qindra jetë ukrainase të shpëtuara dhe shumë objekte kritike të infrastrukturës të mbrojtura,” – deklaroi Zelensky.

- Advertisement -

Rusia njoftoi të shtunën tërheqjen nga marrëveshja e eksportit të grurit përmes porteve ukrainase për shkak të disa sulmeve ndaj objektivave rusë në Krime, të cilat u atribuohen trupave ukrainase.

Kjo ka bërë që të rikthehet frika për zgjatjen e krizës humanitare në Afrikë. Që prej gushtit, 9 milionë tonë drithëra, mes të cilave 190 mijë tonë grurë, janë nisur nga këto porte.

Nga ana e tij, Kievi nuk e ka pranuar akuzën dhe Zelensky e ka cilësuar lëvizjen e Kremlinit si diçka të parashikueshme.

Pa dhënë prova, pala ruse akuzoi gjithashtu trupat britanike për përfshirje në sulmin e së shtunës, si dhe bëri përgjegjëse Londrën për shpërthimet e muajit të kaluar në gazsjellësit në detin e Veriut.

Ndërkohë, në frontin jugor të vendit kanë vijuar luftimet. Trupat ruse kanë përdorur artileri të rëndë ndaj zonave të banuara.

Civilët në lokalitetin Nikopol druhen për një shpërthim në impiantin bërthamor të Zaporizhias, për shkak të bombardimeve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Eksperti: Pse një ish-shef i Shërbimit Sekret në krye të politikës së jashtme turke

Mehmet Kalisi, eksperti i çështjeve të lindjes së mesme tha për Euronews Albania se vendosja Hakan Fidan, si ministër i Jashtëm i Turqisë nuk...

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

TË FUNDIT

Eksperti: Pse një ish-shef i Shërbimit Sekret në krye të politikës së jashtme turke

Mehmet Kalisi, eksperti i çështjeve të lindjes së mesme tha për Euronews Albania se vendosja Hakan Fidan, si ministër i Jashtëm i Turqisë nuk...

U zhvati 3 mln euro bizneseve online, lihet në burg agjentja e postës në Korçë

Gjykata e Korçës cakton masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

“Arrestimi i zyrtares së MSH është arritje”, Balla: Urdhrat e Prokurorisë zbatohen

Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla u tha deputetëve të opozitës se nuk duhet të merren me të arrestuarit, pasi ata i janë dorëzuar...

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×