849 burra morën “leje lindje” në 2022, numri i përfituesve në rritje që nga 2015

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të marrësh lejen e lindjes në vend të gruas është një trend që ka filluar të përqafohet shumë së fundmi në vendin tonë.

Ndryshimet ligjore të vitit 2015 përfshinë edhe burrat në lejet e lindjes, por ajo mund të aplikohet vetëm pasi foshnja ka mbushur 63 ditë. Nga ai vit numri i përfitueseve ka ardhur në rritje progresive.

Vetëm për vitin 2022 leja e lindjes është shfrytëzuar nga 849 burra, ndërsa në vitin e parë të aplikimit ajo u mor nga 117 burra.

- Advertisement -

Leja e lindjes në bazë të ligjit të sigurimeve shoqërore parashikon 365 ditë kalendarike duke përfshirë një minimum prej 35 ditësh para dhe 63 ditësh pas lindjes që merret vetëm nga gruaja. Burrat mund të aplikojnë për pjesën tjetër të lejes, e cila nuk quhet më leje lindje por kujdes prindëror.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e Martin Bardhit, pamjet e makinës së djegur nga e cila autorët kryen vrasjen

  Euronews Albania ka siguruar pamjet e makinës  së autorëve të cilët vranë paraditen e kësaj të marte Martin Bardhin, 59 vjeç ndërsa plagosën dhe...

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

TË FUNDIT

Vrasja e Martin Bardhit, pamjet e makinës së djegur nga e cila autorët kryen vrasjen

  Euronews Albania ka siguruar pamjet e makinës  së autorëve të cilët vranë paraditen e kësaj të marte Martin Bardhin, 59 vjeç ndërsa plagosën dhe...

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

“Armatim për 200 persona”- Zveçla: Plani serb shkonte në Ibër, do shpallnin autonomi

Ministri i Brendshëm të Kosovës, Xhelal Sveçla, zbuloi në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, të gjithë planin e hartuar nga serbët për të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×