Protesta e nënave në RMV, kërkojnë zgjatjen e lejes së lindjes deri në fund të vitit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qindra nëna protestuan para qeverisë së Maqedonisë së Veriut duke kërkuar vazhdimin e lejes së lindjes deri në fund të vitit. Ato deklarojnë se për shkak të pandemisë COVID-19, çerdhet nuk ofrojnë siguri për të vegjlit e tyre.

“Kërkesat janë që të zbatohet ajo që e jep si rekomandim Komisioni për Sëmundje Infektive që të vazhdohet pushimi i lindjes deri në fund të vitit ashtu edhe si e dhanë si mendim, ndërsa qeveria nuk e pranoi”, tha Sehadete Allbaragoni.

“Në kohë pandemie është e rrezikshme të lihen fëmijët në çerdhe, sidomos kur e dimë se po vjen edhe sezoni i gripeve”, u shpreh Elena Dodevska.

- Advertisement -

Protestueset thanë se nëse kërkesat e tyre nuk merren parasysh, do të jenë të detyruara të braktisin vendet e punës dhe të kujdesen për fëmijët.

“Do të jemi të detyruara që të japim dorëheqje nga vendet e punës, sepse fëmijët tanë janë në vend të parë”, u shpreh Sehadete Allbaragoni.

Përveç protestës së kësaj të enjte, këshilli organizativ ka siguruar edhe mbi 3300 firma në peticionin online. Qeveria nga ana tjetër reagoi para protestës duke thënë se çerdhet po punojnë dhe janë të sigurta për fëmijët, pasi respektojnë të gjitha protokollet për mbrojtje ndaj virusit Covid-19.

 


Etiketimet

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashk

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

TË FUNDIT

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashk

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

Analisti: Ja plani i Vuçiçit për të shpëtuar të tmerrshmin Radoiçiç

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Now në Euronews Albania se duke e arrestuar, Serbia po e mbron Milan Radoiçiç. Alibali u shpreh se me...

A do ekstradohet Radoiçiç në Kosovë? Shpjegon juristi Spahiu

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se nuk ka asnjë shans që Milan Radoiçiç, i...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×