English

A do të ketë Luftë të III Botërore nëse Ukraina pranohet në NATO?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dritan Demiraj, ish ministër i Brendshëm, është shprehur se ka një intensifikim të veprimeve ruse duke përdorur për herë të parë ato që quhen armë strategjike.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania, Demiraj theksoi se zyrtarët rusë kanë deklaruar se nëse Ukraina pranohet në NATO do të iniciohet fillimi i Luftës së Tretë Botërore.

“Kemi një intensifikim të veprimeve ruse duke përdorur për herë të parë ato që quhen armë strategjike. Gjykoj se këto kanë ndryshuar rrjedhën e konfliktit në Ukrainë  duke e goditur rëndë makinerinë ruse. Sasia e ndihmës ushtarake që është dhënë për Ukrainën është aq e madhe sa rezervat e ushtrive të NATO-së janë boshatisur.

Jo vetëm Putin por dhe ish-presidenti Dmitry Medvedev, ka deklaruar se nëse pranohet Ukraina në NATO, kjo do të thotë se po i shpallet Rusisë luftë dhe do të iniciojë fillimin e Luftës së Tretë Botërore”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?