Emri që demokratët do të votonin për kryetar të PD

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre në pesë (58,7%) shqiptarë mendojnë se Sali Berisha duhet të tërhiqet nga politika.

Mes qytetarëve shqiptarë, që në zgjedhjet e fundit votuan Partinë Demokratike, situata përmbyset.

Tre nga pesë votues të djathtë (63,2%) mendojnë se Berisha nuk duhet të tërhiqet nga politika.

- Advertisement -

Vetëm një në tre votues të PD-së (30,8%) është dakord që Berisha të tërhiqet përfundimisht nga politika.

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (53,8%) mendojnë se PD nuk vjen më në pushtet me Berishën në krye.

Një në tre shqiptarë (33,8%) mendojnë se Berisha mund ta sjellë sërish në pushtet PD-në.

Mes qytetarëve që në zgjedhjet e fundit votuan PD-në, mbizotëron mendimi se demokratët vijnë në pushtet me Berishën.

Tre në pesë (60,9%) votues të djathtë mendojnë se Berisha e sjell PD-në në pushtet. Më pak se një në tre votues të djathtë (27,8%) nuk e beson këtë.

Më shumë se 65% e votuesve të PD mendojnë se Berisha do fitojë zgjedhjet për kryetar të PD-së. Vetëm 16% e tyre mendojnë se garën mund ta fitojë një kandidat tjetër.

50% e votuesve të djathtë do zgjidhnin Berishën kryetar partie nëse do kishin mundësi të votonin. Vetëm 7,4% e tyre do zgjidhnin ish-kryetarin Lulzim Basha.

Gjetjet janë të Barometrit ne Euronews Albania, kryer nga MBR dhe Data Centrum në nivel kombëtar në datat 25 Mars – 5 Prill me 1000 intervista ballë për ballë.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Panairi i parë agroturistik në Përrenjas, fermerët dhe zejtarët: Mungon tregu

Përrenjasi, një qytet i vogël në juglindje të vendit, ka organizuar për herë të parë Panairin Agroturistik. Të shumtë ishin banorët e zonës të...

Ekspozita “Retrospektivë”: 1 vit nga humbja e Sali Shijakut

1 vit pas humbjes së “Artistit të Merituar”, “Piktorit të Popullit” dhe “Nderit të Kombit”, Sali Shijaku, hapet ekspozita “Retrospektivë” me pikturat e tij...

Presidenca e Rrjetit Mesdhetar të Enteve Rregullatore i kalon Shqipërisë

Shqipëria mori sot presidencën e radhës të Rrjetit Mesdhetar të Enteve Rregullatore, teksa në Tiranë më datat 28 dhe 29 shtator zhvillohet Asambleja Plenare...

TË FUNDIT

Panairi i parë agroturistik në Përrenjas, fermerët dhe zejtarët: Mungon tregu

Përrenjasi, një qytet i vogël në juglindje të vendit, ka organizuar për herë të parë Panairin Agroturistik. Të shumtë ishin banorët e zonës të...

Ekspozita “Retrospektivë”: 1 vit nga humbja e Sali Shijakut

1 vit pas humbjes së “Artistit të Merituar”, “Piktorit të Popullit” dhe “Nderit të Kombit”, Sali Shijaku, hapet ekspozita “Retrospektivë” me pikturat e tij...

Presidenca e Rrjetit Mesdhetar të Enteve Rregullatore i kalon Shqipërisë

Shqipëria mori sot presidencën e radhës të Rrjetit Mesdhetar të Enteve Rregullatore, teksa në Tiranë më datat 28 dhe 29 shtator zhvillohet Asambleja Plenare...

Përjashtimet e deputetëve, Sefa-Bardhit: Vetë i firmosën, tani u qajnë hallin

Sekretari për çështjet ligjore të Partisë Demokratike, Indrit Sefa iu përgjigj Gazment Bardhit për çështjen e përjashtimit të deputetëve. Sipas tij duhet kujtuar data 10...

Tuma e Kamenicës, vizitorët e huaj të mahnitur nga historia

Sitet arkeologjike në Shqipëri po thithin gjithmonë e më shumë turistë, kryesisht të huaj. Një ndër to është Tuma e Kamenicës, e cila është...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×