English

A krijon konflikt publikimi i pagave? Haxhi: Tatimet po kërkojnë aleat publikun

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-zv.ministri i Financave, Elton Haxhi thotë se nuk gjen asnjë arsye tek nisma e kryeministrit për të pyetur publikun lidhur me publikimin e pagave në mënyrë periodike.

- Advertisement -

Sipas tij kjo gjë mund të shfaqë konflikte mes vetë punonjësve por edhe mes bizneseve.

Haxhi thotë se synimi është që të rritet presioni ndaj bizneseve në mënyrë që të deklarojnë pagat reale.

“Organet tatimore kërkojnë aleat publikun që t’i mbështesin me presion që bizneset të vetë rregullohen pasi ato nuk kanë në dorë asnjë instrument tjetër që të luftojnë informalitetin në paga”, tha ish-zv.ministri.

Haxhi shtoi se publikimi i pagave në fund të vitit të kaluar vuri në presion qeverinë dhe organet tatimore për të bërë detyrën që i ngarkon ligji.

“I vetmi efekt pozitiv ishte që qeveria apo organi tatimor u vu nën presionin e publikut që nuk kishte bërë punën siç duhet”, deklaroi ai.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?