A mund të bashkohen dosjet e inceneratorëve? Flet ish-kryeprokurorja e Tiranës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-drejtuesja e prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj, deklaroi se SPAK ka treguar një vullnet të mirë për t’i shkuar deri në fund aferës së inceneratorëve.

E ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, Imeraj theksoi se hetimet po kryen dhe në kuadrin pasuror të personave që mund të kenë përfituar nga inceneratorët.

Ajo shtoi gjithashtu se dosjet e inceneratorëve nuk mund të bashkohen më nëse ato janë në faza të ndryshme proceduriale të shqyrtimit të tyre.

- Advertisement -

“Nëse më herët në kohë çështja e inceneratorëve do të kishte qenë më mirë të hetohej si një e tërë. Brenda kësaj të tërës do të zbuloheshin provat, qoftë për Ahmetajn, qoftë për Bllakon, qoftë për Kokën, kjo nuk pengonte tërësinë hetimore. Nëse çështjet kanë faza të ndryshme proceduriale ato nuk mund të bashkohen më. Siç dihet disa prej këtyre janë në gjykim me akuza të ngritura, sidoqoftë kjo nuk pengon hetimin e tërësisë, për faktin penal të dyshuar për shkelje të mundshme të zyrtarëve të tjerë të lartë apo përfitime të parregullta të subjekteve të tjerë. Ajo që është bërë e ditur është një vullnet i mirë i prokurorisë për t’i shkuar deri në fund detajeve që lidhen dhe me hetimet në kuadrin pasuror të subjekteve. Kemi gjithashtu me një vullnet politik në mbështetje nga të gjitha palët”, tha Imeraj.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×