Abuzim me fëmijët, raporti: Përballen me bullizëm e dhunë seksuale online

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Platforma Isigurt.al ka nxjerrë në pah se dhuna seksuale apo bullizmi online, janë në rritje. Viktima kryesisht janë fëmijë, ndërsa denoncimet nuk marrin zgjidhje , sepse ligjet nuk ekzistojnë.

Interneti po bëhet gjithmonë e më I pasigurt për fëmijët dhe adoleshentët. 150 denoncime për dhunë seksuale online, bullizëm dhe nxitje të gjuhës së urrejtjes janë adresuar në platformën i sigurt.al përgjatë vitit 2022.

“Kemi një rritje të bullizmit, gjuhës së urrejtjes dhe padiskutim të dhunës seksuale online ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve”, tha Altin Hazizaj, drejtor i CRCA.

- Advertisement -

Të gjithë mund të bien pre e ngacmimeve në internet, por fëmijët janë grupi më delikat.

“60-70% të rasteve janë fëmijët dhe përgjithësisht vajzat. Tik Tok ka kaluar i pari, i ndjekur nga Instagrami që është i dyti dhe vazhdon Facebook”, u shpreh Hazizaj.

E ndërsa këto fenomene ndodhin thuajse çdo ditë, dhunuesit nuk ndëshkohet, pasi ligji nuk ekziston.

“Një fëmijë, një adoleshent që vendoset para talljes masive nuk ka të drejtën të shkojë të trokasë në polici dhe të kërkojë mbrojtje. Një person i panjohur që i nis foto të organeve gjenitale ose i kërkon foto intime fëmijës dhe pastaj i përdor për t’i bërë presion për të kryer marrëdhënie seksuale edhe online pa e takuar fare fëmijën, nuk ka ku të ankohet, sepse sot kodi penal vazhdon të konsiderojë dhunë seksuale vetëm dhunë me penetrim të fëmijës”, theksoi Hazizaj.

Në pamundësi për t’i mbrojtur teksa janë online, edukimi i fëmijëve mbetet çelësi i suksesit.

Aksesi i fëmijëve në internet me kohë të reduktuar është një tjetër rekomandim për të qenë sa më të sigurt.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

Roma zhgënjen në Europa League, spanjollët “Zot” të kompeticionit evropian

Sevilla ka konfirmuar dhe një herë tjetër se është “Zot” në kompeticionin e Europa League. Spanjollët regjistruan një tjetër trofe, ndërsa në finalen e...

TË FUNDIT

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

Roma zhgënjen në Europa League, spanjollët “Zot” të kompeticionit evropian

Sevilla ka konfirmuar dhe një herë tjetër se është “Zot” në kompeticionin e Europa League. Spanjollët regjistruan një tjetër trofe, ndërsa në finalen e...

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...

“Të shkojnë në Serbi ose do t’i fusim në burg”, Kurti: Do mbrojmë vendin nga bandat

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se "nuk e paramendon" zvogëlimin e pranisë së Policisë së Kosovës në komunat veriore të vendit, pa...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×