Aksidentet, eksperti: Shqipëria ka nevojë për fakultet rrugor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i komunikacionit rrugor, Zijahidin Sallai thotë se Shqipërisë i duhen inxhinerët e komunikacionit dhe se duhet të akreditohet një fakultet rrugor, në mënyrë që të jepet një kontribut më i madh në parandalimin e aksidenteve.

Në emisionin “Review” në Euronews Albania, Sallai u shpreh se një fakultet i tillë ekziston në shumë vende të botës.

“Sa i përket drejtimit, fakultetit, fakultetet janë në të gjithë botën. Fakulteti i Inxhinierisë së Komunikacionit Rrugor dhe Transportit është në të gjithë botën si fakultet i veçantë dhe kuadrot të cilat kryejnë studimet nga ai fakultet, dalin inxhinierë të diplomuar të trafikut, në të gjitha nivelet.

- Advertisement -

Këo fakultete gjenden kudo në botë, vetëm se në Shqipëri më habit rasti që nuk ka fakultet të tillë. Shqipërisë i duhen inxhinierët e komunikacionit, Shqipëria duhet menjëherë të bëjë akreditimin një fakutleti të tillë dhe të prodhojë kuadro që do japë kontributrin e vet në zgjidhjen teknike të problemeve të rrugëve”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×