Aksidenti, denoncimi i fortë: Shefi i stacionit nuk dinte të përdorte sistemin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një denoncim i fortë është bërë për shefin e stacionit të Larisës pas përplasjes së një treni udhëtarësh dhe një treni mallrash që rezultoi në vdekjen e 57 personave.

Christos Retsina, drejtor i stacionit të Larisës thotë se i arrestuari tashmë si fajtor për aksidentin tragjik, nuk dinte të përdorte sistemin lokal të telekomandës dhe nuk dinte si të hartonte automatikisht një itinerar.
Siç shpjegoi ai, sistemi funksiononte në mënyrë perfekte. Ka një kuti të zezë që regjistron lëvizjet dhe stacionisti nuk kishte regjistruar asnjë lëvizje që pas orës 22:00 të disa ditëve para aksidentit.

Vassilis Samaras ka qenë në turn natën për pesë ditë me radhë në stacionin e Larisës para natës fatale.
Elementi i dytë që, sipas Retsinës tregon se Samaras nuk dinte ta përdorte sistemin është dhe lëvizja e tij me trenin e mallrave.

- Advertisement -

Nëse stacionisti i Larisës do të dinte ta përdorte siç duhet sistemin mund të kishte kuptuar më herët që i ka çuar trenat në të njëjtin drejtim dhe do të kishte pasur mundësi lajmërimi. Në këto kushte, sipas Retsinës tragjedia mund të ishte parandaluar.

“Stacioni i Larisës ka një panel kontrolli sinjalizimi lokal, para dhe pas stacionit. Në njëfarë distance ka sinjale drite dhe ndryshime që tregojnë praninë e trenit”, shpjegoi konsulenti i menaxhimit të OSE, Panagiotis Terezakis.

“Nëse ai do ta kishte parë panelin e punës për 5.5 km ai mund të kishte parë trenin të hynte në binarin e kundërt dhe tragjedia do të ishte shmangur”, shpjegoi Terezakis.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

TË FUNDIT

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...

Helikopterët e NATO-s monitorojnë situatën në Zveçan

Helikopterët e NATO-s janë parë të fluturojnë në qiellin e Zeçanit të enjten, atje ku dy ditë më parë protestuesit serbë dhunuan ushtarë të...

Roma zhgënjen në Europa League, spanjollët “Zot” të kompeticionit evropian

Sevilla ka konfirmuar dhe një herë tjetër se është “Zot” në kompeticionin e Europa League. Spanjollët regjistruan një tjetër trofe, ndërsa në finalen e...

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×