Aktivisti: Sistemi arsimor tejet i korruptuar, duhet veting akademik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivisti i Qëndresës Qytetare, Rigers Xhemollari thotë se sistemi arsimor në vendin tonë është i korruptuar, ndaj dhe ka nevojë për veting të pedagogëve dhe akademikëve.

pedagogët në vendin tonë, janë më të keqpaguarit në rajon.

Në emisionin “Good Morning Albanias” në “Euronews Albania”, Xhemollari u shpreh se pedagogët në vendin tonë, janë më të keqpaguarit në rajon.

- Advertisement -

Sipas tij, pagat e pedagogëve janë qesharake dhe nuk u del për veten e tyre, e jo më që të bëjnë kërkime shkencore.

“Sindikata e Punonjësve të Arsimit apo pedagogëve ka marrë nismë që ka në thelb, rritjen e standardeve dhe pagave të tyre. Ne kemi pedagogët që paguhen më keq në rajon. Pedagogët në Kosovë paguhen 1000-1500 euro, në vende të tjera të rajonit paguhet akoma më shumë. Pedagogët në vendin tonë paguhen 50-60 mijë lekë të reja në muaj, një shifër qesharake që nuk u del për veten e tyre.

Kemi edhe një problematikë tjetër. Brenda sistemit arsimor kemi shumë pedagogë që janë jomeritorë, që nuk e meritojnë të jenë aty. Nuk kemi pasur asnjëherë veting të akademikëve në vendin tonë, ka shumë korrupsion në sistemin arsimor”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

TË FUNDIT

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×