RAJONI

Procesi i vaksinimit rrit entuziazmin e të moshuarve në Kosovë

Edhe këtë të diel, në Kosovë ka vazhduar procesi i vaksinimit për të moshuarit mbi moshën 80-vjeç. Në ditën e katërt të vaksinimit të...

Pandemia në RMV, fillon vaksinimi i zjarrfikësve, gazetarëve dhe stafit të kopshteve

Në Maqedoninë e Veriut po vazhdojnë shifrat e larta të personave të vdekur dhe të infektuar me koronavirus, pavarësisht gjithë përpjekjeve të autoriteteve që...

Mozaiku i përkujtimit, ndërtohet muri në përkujtim të shqiptarëve të dëbuar nga Kosova në 1999

Një grup i vogël qytetarësh u mblodhën këtë të shtunë në Bllacë për të përuruar murin përkujtimor kushtuar qindra mijëra shqiptarëve etnikë, të cilët...

571 raste të reja dhe 9 viktima nga COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë identifikuar 571 raste të reja me COVID-19 në 4.351 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë në Kosovë...

Mijëra qytetarë të Kosovës për fundjavë në Shqipëri

Gjatë ditës së premten por edhe mëngjesin e së shtunës, mijëra qytetarë të Kosovës kanë udhëtuar drejt Shqipërisë për të kaluar fundjavën. Sipas Qendrës për...

TË TJERA

Borrell i kërkon Kurtit rinisjen e shpejtë të dialogut me Serbinë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar letër urimi nga Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje...

Mjeku i njohur Adhon Polena humb jetën nga COVID-19

Mjeku i njohur nga Korça, Adhon Polena ka humbur sot jetën për shkak të COVID-19. Mjeku e humbi betejën me virusin në moshën 75-vjeçare. Ai...

“Manastiri i Deçanit është i sigurt”, Shoshi: “Evropa Nostra” është bërë instrument i propagandës së Serbisë

Sali Shoshi, drejtor i organizatës “Trashëgimia Kulturore pa Kufij” në Kosovë tha për Euronews Albania se arsyetimet e organizatës ‘Evropa Nostra’ që e ka...

“Nuk ka ISIS në Deçan”, Osmani dhe Kurti kundër “Europa Nostra” për mbrojtjen e Manastirit

Manastiri i Deçanit është kthyer në qendër vëmendjes pas letërkëmbimit që Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti kanë pasur me organizatën...

Mbi 200 të vdekur në 5 ditë, mjeku në RMV: Ka fluks të madh pacientësh, personeli i lodhur

Maqedonia e Veriut po përballet me një valë të tretë të pandemisë COVID-19, pasi prej më shumë se 20 ditësh, rastet e infektimeve e kalojnë shifrën 1000, ndërsa...

Shtatë të vdekur me Covid-19 në Kosovë

Shtatë qytetarë të prekur me Covid-19 kanë humbur jetën në Kosovë, ndërsa rastet e infektimeve vijojnë të mbeten të lartë. Sipas të dhënave që bën...

Si mund të nxisë apatia e zgjerimit të BE bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Gjatë një vizite në Shqipëri në muajin mars, Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti, i bëri thirrje shqiptarëve për të votuar ndryshimin, ashtu...

Shifrat të larta në RMV, 35 të vdekur nga Covid-19

Maqedonia e Veriut po përballet me një rritje të frikshme të numrit të viktimave dhe rasteve të reja si pasojë e Covid-19. Ministria e Shëndetësisë...

Ish-ministri Taravari: Numri i lartë i vdekjeve në RMV, për shkak të mungesës së vaksinës dhe strategjisë

Ish-ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, prof. dr. Arben Taravari tha për Euronews Albania se numri i lartë i vdekjeve nga COVID-19 në...

Dymbëdhjetë të vdekur në Kosovë, rritet numri i të infektuarve me Covid-19

Dymbëdhjetë qytetarë të prekur nga Covid-19 kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Lajmi bëhet me dije nga ana e Institutit Kombëtar...

Blinken uron Kurtin: Do të keni përkrahjen e plotë të SHBA-së

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, i ka dërguar një letër urimi kryeministrit Albin Kurti, nëpërmjet së cilës e ka përgëzuar atë dhe popullin e...

Nis në Kosovë vaksinimi kundër COVID-19 i personave mbi moshën 85-vjeç

Në Kosovë sot ka nisur vaksinimi kundër COVID-19 i personave mbi moshën 85-vjeç, proces ky i cili është parashikuar të  zgjasë 3 ditë. Vaksina për...

Josep Borrell uron Osmanin: Institucionet e reja të fokusohen në procesin e reformave dhe atë të dialogut

Vjosa Osmani ka pranuar urim për detyrën e re, si Presidente e Kosovës nga shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell. Në...

Kosovë, qeveria bonus për gastronomët, do t’u paguhen qiratë dhe pagat e punonjësve gjatë mbylljes

Qeveria e Kosovës do të ndihmojë sektorin e gastronomisë përmes pagesës së qirave dhe të pagave të punëtorëve, pas vendimit për bllokimin e punës...

Rekord i zi në Maqedoninë e Veriut, 51 të vdekur nga COVID-19 në 24 orë

Maqedonia e Veriut ka shënuar sot një tjetër rekord të zi, me 51 viktima në 24 orë si pasojë e virusit COVID-19. Kjo është shifra...

Gjendja e epidemisë, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë lehtësim masash

Komiteti Teknik i Ekspertëve duke analizuar gjendjen e epidemisë Covid-19 në Shqipëri vendosi që masat aktuale do mbeten në fuqi. Lajmi u bë i ditur...

Takohen Osmani dhe Kurti, prioritet sigurimi i shpejtë i vaksinave kundër COVID-19

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, priti sot në takimin e parë koordinues ndërinstitucional kryeministrin Albin Kurti, si dhe zëvendëskryeministren dhe ministren e...

Dialogu Kosovë-Serbi, Veton Surroi: Qeveria të ulet në negociata

Publicisti Veton Surroi ka kërkuar nga qeveria e Kosovës që të ketë rol më aktiv në dialogun me Serbinë. Gjatë Forumit të Politikës së Jashtme...

Rritet numri i viktimave në Kosovë si pasojë e Covid-19

Kurba e infektimeve me Covid-19 në Kosovë vijon të jetë në rritje dhe këtë e dëshmojnë shifrat ditore. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik pohon se...

Sot hyjnë në fuqi masat e reja anti-COVID në Kosovë, shkollat online deri më 18 prill

Sot hyjnë në fuqi masat e reja anti-COVID në Kosovë. Prej sot në këtë shtet do të ketë orë policore nga ora 22:00 deri në...

Shkarkimi i ministrit të Drejtësisë në Mal të Zi, Ali Salaj: Qeveria në krizë, dy aleatët kryesorë i ka kundër

Sipas gazetarit Ali Salaj Mali i Zi “është në udhëkryq” pasi çështja e shkarkimit të ministrit të Drejtësisë Vlladimir Leposaviç mund të rrëzojë dhe...

Banda e pasaportave, arrestohen 9 punonjës të Ministrisë së Brendshme në RMV

Një grup falsifikatorësh brenda radhëve të Ministrisë së Brendshme, është shkatërruar nga Policia e Maqedonisë së Veriut. 9 Persona janë vënë në pranga dhe...

Nisin kufizimet në Maqedoninë e Veriut, baret dhe restorantet mbyllen për dy javë

Sot është kafja e fundit që qytetarët e Maqedonisë së Veriut mund ta pinë në ndonjë prej lokaleve në vende të ndryshme pasi që...

Masat në Kosovë dhe RMV, rritja e numrit të të infektuarve me COVID-19 sjell kufizime në disa sektorë

Qeveria e Kosovës miratoi të hënën masa të reja për parandalimin e përhapjes së coronavirusit. Këto masa, për dy javët e ardhshme ndalojnë qarkullimin...

TË FUNDIT

Protestë kundër ndërtimit të HEC-it në Mirditë, banorët e fshatrave Thirrë dhe Fang përplasen me policinë

"Me hajna, nuk ka shtet". Me këtë thirrje ka filluar protesta e dhjetëra qytetarëve në zonën e Mirditës, duke kundërshtuar kështu ndërtimin e një HEC-i...

Basha në tunelin e Kërrabës: Dimë ta mbajmë fjalën, në Elbasan për ndryshim dinjitoz

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka folur nga hyrja e Tunelit të Kërrabës në vazhdën e fushatës zgjedhore. Për simpatizantët që e priten aty, Basha tha se PD është parti e fjalës se...

Takimi me sipërmarrësit e rinj, Rama: Fond garancie 50 mln euro për të lehtësuar financimin e aktiviteteve

Kryeministri Edi Rama ishte në një takim elektoral me disa të rinj sipërmarrës në fushën e teknologjisë. Kreu i qeverisë u shpreh se është duke...

Nga nesër zgjatet orari i lëvizjes deri në 22:00, hapen fluturimet me Britaninë e Madhe

Nga dita e nesërme do të zgjatet orari i lëvizjes, kufizimi i lëvizjes do të jetë nga ora 22:00 deri në 06:00. Ndërkohë do të...

Përgatitjet për 25 prillin, Rama takohet me shefen e misionit të ODIHR, Urszula Gaçek

Shefja e misionit të vëzhguesve zgjedhore të OSBE/ODIHR, Urszula Gaçek zhvilloi sot një takim me kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama. Takimi i zhvilluar në...

Tensionet në Ukrainën lindore, presidenti Volodymyr Zelenskyy takim me Erdoganin

Pas një takimi të zhvilluar të shtunën në Stamboll, presidentët e Ukrainës dhe Turqisë theksuan rëndësinë e integritetit territorial të Ukrainës, de-përshkallëzimin e tensioneve...

MË TË SHIKUARAT

Manastirliu ndjek vaksinimin në Sheshin Skëndërbej, nga e hëna do injekohen +60 me sëmundje kronike

Mëngjesin e sotëm, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka parë nga afër vaksinimin masiv në Sheshin Skëndërbej. "Tashmë kemi hyrë në grupmoshat...

Presidenti i Iranit prezanton centrifugën më të përparuar bërthamore

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani ka zbuluar centrifugën më të re të përparuar bërthamore të vendit, në ceremoninë e Ditës Kombëtare të Teknologjisë Bërthamore. Kjo...

Shtohet zemërimi i qytetarëve në shumë shtete evropiane për masat anti-COVID

Pavarësisht se në fuqi vijon të jetë izolimi, me qindra qytetarë u mblodhën në Vjenë për të protestuar kundër masave kufizuese. Sipas policisë rreth 300-500...

Zjarr në garazhin e një pallati në Tiranë, digjet “Range Rover”, evakuohen banorët

Mëngjesin e sotëm, rreth orës 07:30, në rrugën "Fadil Deliu" në kryeqytet ra një zjarr në garazhin e një pallati. Euronews Albania mëson se është...

Protesta në Finlandë, Norvegji dhe Danimarkë për masat anti-COVID, 20 të arrestuar

Njëzet persona u arrestuan në Finlandë të shtunën teksa protestuan kundër masave për të luftuar COVID-19. Kjo u shoqërua me demonstrata të ngjashme që...

‘Të mos gjykohet Salvini’, prokurori: Ai nuk ndaloi në mënyrë të paligjshme emigrantët në 2019

Matteo Salvini nuk duhet të shkojë në gjyq për ndalim të paligjshëm të emigrantëve. Kështu u shpreh prokurori i Katanias, Andrea Bonomi. Sipas tij, vendimi...

“Do të jem këtu deri më 26 prill”, Meta nga Vlora: Nuk preket asnjë votë e vlonjatëve

Nga Vlora, presidenti Ilir Meta bëri sërish një apel të fortë për ditën e zgjedhjeve, ndërsa deklaroi se nuk do të preket asnjë votë...

‘Defender 21’| Ushtarët e Gardës së New Jersey mbërrijnë në Tiranë për të trajnuar FA

Ambasadorja amerikane Yuri Kim mirëpriti sot ushtarët amerikanë nga Garda Kombëtare e New Jersey të cilët mbërritën sot në Tiranë. Ambasada amerikane përmes një postimi...

FOTO| Kush janë personat e arrestuar për 143 kilogramët e kokainës të sekuestruar në portin e Durrësit

Klajdi Xibraku dhe Erion Peti janë personat personat e arrestuar nga policia lidhur me sasinë prej 143 kilogramë kokainë e sekuestruar ditën e sotme...

360 raste të reja dhe 6 humbje jete nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar 360 raste të reja me COVID-19 në 3342 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë...

KOSOVA

Tetë të vdekur në Kosovë nga Covid-19

Në Kosovë tetë qytetarë të konfirmuar pozitivë më Covid-19 kanë ndërruar jetë. Lajmi u bë i ditur nga ana e Institutit Kombëtar të Shëndetit...

Luljeta Demolli: Tashmë patatja e nxehtë e dialogut në duart e Vjosa Osmanit

Luljeta Demolli, drejtoreshë ekzekutive e Qendrës Kosovare për Studime Gjinore, është e mendimit se me marrjen e detyrës si Presidente e Kosovës, tashmë “pataten...

Vjosa Osmani merr zyrtarisht detyrën si Presidente e Kosovës

Në një ceremoni të thjeshtë, të diktuar nga masat shtrënguese anti-COVID, Vjosa Osmani mori sot zyrtarisht detyrën si Presidente e Kosovës. E shoqëruar nga kryetari...

Kërkimet në Kizhevak, Arsim Gerxhaliu: Dy trupat e gjetur janë nga fshati Rezallë

Arsim Gerxhaliu, drejtor i Institutit të Mjekësisë Ligjore në Kosovë u shpreh në Euronews Albania se dy trupat e gjetur në Kizhevak janë viktima...

Kosova refuzon vaksinat nga Shqipëria, këshilltari i ministrit: S’mund të administrojmë doza të pa certifikuara nga BE

Vetëm katër ditë më parë, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama nga Rrogozhina tregoi një mesazh që i kishte ardhur nga kreu i qeverisë së...

Albin Kurti s’pranon të marrë vaksinat kineze si dhuratë nga Shqipëria

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas vendosjes së masave të reja për të kufizuar përhapjen e pandemisë Covid-19, u ndal edhe tek çështja e...

MAQEDONIA E VERIUT

Mjeku Selmani: Qeveria e RMV po fajëson qytetarët për dështimin e saj

Genc Selmani, mjek në Maqedoninë e Veriut thotë se qeveria dështimin e saj në menaxhimin e pandemisë po përpiqet t’ia faturojë qytetarëve duke i...

Maqedonia e Veriut shton masat kufizuese, mbyllen baret dhe restorantet për dy javë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut prej nesër do të mbyllë të gjithë baret dhe restorantet për dy javët e ardhshme. Vendimi u mor pas...

Memory | Konflikti për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Ballkani prodhon shumë histori, aq sa s’mund ta konsumojë as vetë. Historia ka sjell dhe përplasjen e fundit mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë....

Maqedonia e Veriut regjistron 45 të vdekur nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut thotë se 45 qytetarë kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Gjatë orëve të fundit në vendin fqinj...

“Drejtësi për shqiptarët”, protestë në Maqedoninë e Veriut për rastin “Monstra”

Familjarët e të dënuarve për rastin "Monstra" në Maqedoninë e Veriut dhe shqiptarët që u janë përgjigjur thirrjes së tyre, kanë nisur protestën në...

Shënohet rasti i parë i mpiksjes së gjakut nga vaksina e “AstraZeneca” në RMV

Maqedonia e Veriut ka regjistruar rastin e parë të mpiksjes së gjakut si pasojë e vaksinës "AstraZeneca". Bëhet fjalë për një 28-vjeçare, e cila...

MË SHUMË NGA RAJONI

Vaksinimi në Serbi, Salihu: Shtetasit e huaj që duan të vaksinohem mund të aplikojnë online

Në Serbi qeveria ka mundësuar që të vaksinohen dhe turistët apo personat jo rezidentë, të cilët duhet të aplikojnë dhe mund të zgjedhin dozën...

Kryeministri i Malit të Zi propozon shkarkimin e ministrit të Drejtësisë

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit të Drejtësisë, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij ndaj gjenocidit në...

Bardhyl Hasanpapaj: Osmani do të mbrojë më së miri interesin e Kosovës në këtë fazë delikate

Këshilluesi ligjor Bardhyl Hasanpapaj tha për Euronews Albania se zgjedhja e Vjosa Osmanit në postin e presidentit është një lajm i mirë për demokracinë...

Fjalimi i parë i Vjosa Osmanit si presidente: Serbia të kërkojë falje për krimet

Me 71 vota pro në raundin e tretë, Vjosa Osmani u zgjodh presidente e Kosovës. E paduruar për të mbajtur fjalimin e parë si...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER