English

Alarmi i Zelenskyt, analisti: Nga mund të nisë lufta në Ballkan, shteti që rrezikon

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Sadri Ramabaja bëri për Euronews Albania një parashikim të konflikteve që mund të zhvillohen në rajonin e Ballkanit.

- Advertisement -

Sipas analistit konflikte mund të rifillojnë në veri të Kosovës dhe në Bosnjë , ndërsa shprehet se shpërthimi i skenave të luftës mund të ndodh në Sanxhak, pasi sipas tij kryengritjet do të përshkallëzohen.

“Penetrimi i thellë i kishës serbe në Malin e Zi dhe kombinimmi i veprimtarisë së saj në skenën politike atje, mund të themi se është kurorëzuar me një pikë të pushtimit të butë të malit të zi, ndaj atje nuk pres që mund të ketë skena lufte, në fillim së paku, sepse konsiderojnë se tashmë e kanë nën kontroll të plotë Malin e zi.

Por gjasa reale ka që skena lufte të kemi në veri të Kosovës. Njëkohësisht mund të kemi shpërthime të tjera në Bosnje, sidomos sipas parashikimeve të mia mund të kemi në Sanxhak. Kryengritja nuk do të mund të kufizohet, kontrollohet, të mbesë e kontrolluar si në Bosnjë edhe në Kosovë, por ato do të shpërthejnë pikërisht në Sanxhak”,-tha analisti Ramabaja.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?