Ambasadori amerikan në Kosovë: Nuk kishim informacion paraprak, do ta parandalonim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani.

Ai nënvizoi se nuk kishin informacion për sulmin se përndryshe do ta parandalonin .

Më tej ai tha se janë të shqetësuar për situatën që është krijuar duke theksuar se duan të dinë se nga kush është bërë ky sulm.

- Advertisement -

Sipas tij, sulmi ndodhi nga një grup I stërvitur dhe kanë pasur qëllime të qarta.

“Sapo takova Vjosa  Osmanin dhe fola për aktin terrorist  të ndodhur mëngjesin e së dielës dhe shpreha ngushëllimet për policin e ndjerë. Është një incident dhe një sulm shumë serioz dhe Kosova së bashku me partnerët duhet të kuptojnë se përse ndodhi e gjitha kjo. Jemi të informuar për rrugën që kanë ndjekur. Serbët kanë përdorur forcën për të qëndruar në Manastir. Jemi ende duke kërkuar për personat që kanë qenë të interesuar për këtë sulm dhe pse ndodhi ky sulm. Ky nuk ishte një grup individësh të thjeshtë që morën këto veprime, këta janë një grup I stërvitur dhe kanë pasur qëllime të qarta. Duam të dimë se kush I drejtonte këto persona dhe kush ishte qëllimi I tyre I vërtetë. Ne nuk mund të komentojmë informacionet që ka Inteligjenca, informacionet paraprake. Nuk e kemi ditur dhe nuk kemi pasur informacion  për këtë sulm, sepse pot ë kishim do I kishim paraprirë dhe nuk do të kishte asnjë humbje jete”-tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×