Amensty International: Mediat dhe organizatat në Rusi, nën sulm të vazhdueshëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një raport i ri nga Amnesty International bën me dije se liria e shprehjes dhe aktiviteti i shoqatave në Rusi janë nën sulm të vazhdueshëm. Raporti citon se mediat nuk janë objektivi i vetëm.

Qytetarët dhe organizatat që veprojnë si vëzhgues janë gjithashtu subjekt i represionit.

Amnesty International bën me dije se gjërat janë përkeqësuar që nga kthimi  Vladimir Putin në postin e Presidentit në vitin 2012 .

- Advertisement -

Situata ka vazhduar të përkeqësohet, veçanërisht rreth helmimit dhe burgosjes së figurës së opozitës Alexei Navalny në vitin 2020.

“Navalny shihej nga Kremlini si një individ i rrezikshëm për ta, i cili potencialisht mund të drejtonte pakënaqësi dhe potencialisht të kryesonte një protestë që do të sfidonte politikat , praktikat e qeverisë dhe ligjet, prandaj ishte e rëndësishme që ai të izolohej”, tha Natalia Prilutskaya.

Që nga pushtimi i Ukrainës në shkurt, kontrolli i informacionit ka qenë thelbësor për regjimin rus. Amnesty thotë se përjashtimi i mediave të pavarura dhe vëzhguesve të të drejtave të njeriut do të thotë se qeveria mund të kontrollojë pothuajse plotësisht narrativën e luftës – madje edhe të ndalojë përdorimin e fjalës ‘luftë’.

Natalia Prilutskaya thotë se është thelbësore të mbështetet shoqëria civile ruse dhe të dënohen veprimet e Putinit.

“Nëse komuniteti ndërkombëtar hesht, ai e përforcon represionin. Bën të mundur kristalizimin e atij lloji “konsensusi” në shoqërinë për të cilën Putin dhe qeveria e tij mburren gjithmonë kaq shumë”, theksoi ajo.

Amnesty thekson se punonjësit e medias dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut po bëjnë më të mirën e tyre duke pasur parasysh rrethanat ku veprojnë  dhe shpresojnë se një ditë informacioni i lirë dhe i balancuar do të jetë pjesë e shoqërisë ruse.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

TË FUNDIT

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×