Andi Bushati: Yuri Kim po ndjek kurs për përçarjen e PD-së

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Andi Bushati e cilëson ‘provokim’ takimin që ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka pasur këtë të martë me kryetarin në detyrë të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj.

Bushati gjatë emisionit “Shock” u tregua i ashpër duke thënë se znj. Kim po ndjek një kurs për përçarjen e PD-së.

“Nuk ka asnjë dyshim që znj. Kim është futur në një agjendë të përçarjes së opozitës dhe PD-së”, tha Bushati duke iu referuar deklaratave të ambasadores kundër Berishës.

- Advertisement -

Sipas tij, znj. Kim ‘e humbi këtë bast’ pasi Berisha pas shpalljes ‘non grata’ ka dalë edhe më i fortë politikisht.

“Për mua kjo është ambasadorja më e dështuar që Uashingtoni ka sjellë në Shqipëri, jo në raport me ne por në raport me eprorët që i kanë caktuar detyrat. DASH e shpalli ‘non grata’ Berishën dhe në vend që ta varrosi e ka ngritur Berishën”, u shpreh analisti.

Bushati tha se znj. Kim ka si “qëllim t’i shërbejë regjimit të Edi Ramës” duke shtuar se qëndrimi i saj është i njëjtë si ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali.

Analisti, Baton Haxhiu nuk ishte dakord me këtë qëndrim duke thënë se Yuri Kim dhe DASH nuk po punojnë për përçarjen e PD, por përmes luftimit të Berishës po përpiqen t’i japin frymë demokracisë në Shqipëri.

“Kjo gjë është kundër votuesve të PD, është e vërtetë, por këta (Kim dhe DASH) në afatgjatë mendojnë se është njeriu i gabuar (Berisha)”, tha Haxhiu.

Nga ana tjetër, analisti shtoi se vendimi për ta shpallur ‘non grata’ Berishën e ka kthyer në hero. Ai shtoi se duhen shumë fakte që mbështetësit të binden për pretendimet kundër ish-kryeministrit.

Nga ana tjetër, Baton Haxhiu shtoi se SHBA e shpalli ‘non grata’ Berishën për të krijuar precedent për shpalljen e personave të tjerë të padëshiruar në të ardhmen.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja për sigurimet shoqërore me Zvicrën

Në datën 1️ tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimeve Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama...

Ambasadori gjerman: Të ndalohen deklaratat nxitëse nga Beogradi, të vijojë dialogu

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde i bëri thirrje Beogradit të ndalojë deklaratat nxitëse pas sulmit të 24 shtatorit në veri të Kosovës. Ai ishte i pranishëm...

I ngarkuar me punë i SHBA takon Altin Dumanin: SPAK po bën përparim mbresëlënës

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner zhvilloi një takim me kryeprokurorin e Posaçëm të SPAK-ut Altin Dumani, prokurorët e SPAK-ut...

TË FUNDIT

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja për sigurimet shoqërore me Zvicrën

Në datën 1️ tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimeve Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama...

Ambasadori gjerman: Të ndalohen deklaratat nxitëse nga Beogradi, të vijojë dialogu

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde i bëri thirrje Beogradit të ndalojë deklaratat nxitëse pas sulmit të 24 shtatorit në veri të Kosovës. Ai ishte i pranishëm...

I ngarkuar me punë i SHBA takon Altin Dumanin: SPAK po bën përparim mbresëlënës

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner zhvilloi një takim me kryeprokurorin e Posaçëm të SPAK-ut Altin Dumani, prokurorët e SPAK-ut...

Panairi i parë agroturistik në Përrenjas, fermerët dhe zejtarët: Mungon tregu

Përrenjasi, një qytet i vogël në juglindje të vendit, ka organizuar për herë të parë Panairin Agroturistik. Të shumtë ishin banorët e zonës të...

Ekspozita “Retrospektivë”: 1 vit nga humbja e Sali Shijakut

1 vit pas humbjes së “Artistit të Merituar”, “Piktorit të Popullit” dhe “Nderit të Kombit”, Sali Shijaku, hapet ekspozita “Retrospektivë” me pikturat e tij...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×