“Anëtarësimi, jo i sigurt në 2030-ën”, Steinmeier në Shkup: Vendin e keni në BE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian Brenda vitit 2030 nuk është i sigurt. Qëndrimi i mbajtur më parë nga kryeministri Dimitar Kovaçevski nuk u konfirmua nga presidenti gjerman, FrankWalter Steinmeier.

“Shteti juaj gjendet para një vendimi të rëndësishëm, nëse do e hapë rrugën për çeljen e kapitujve nëpërmjet ndryshimeve kushtetuese… Gatishmëria juaj pragmatike për zgjidhje të kontestit me Bullgarinë është impresionuese dhe ju siguroj se në fund do t’ia vlejë. Unë dua që procesi i integrimit të ndodhë sa më shpejtë, por nëse kjo do ndodhë ne vitin 2030 këtë për momentin nuk mund ta thotë asnjë politikan nga Maqedonia e Veriut, Gjermania ose nga Bashkimi Evropian. Por duhet të vazhdoni përpjekjet”, tha presidenti gjerman.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski kërkoi mbështetje nga faktori ndërkombëtar për ruajtjen e entuziazmit pro evropian ndërsa i bëri thirrje opozitës maqedonase që të mbështesë ndryshimet kushtetuese për futjen e pakicës bullgare në Kushtetutë.

- Advertisement -

“Në një periudhë kur besimi në gjithë rajonin për eurointegrimet është i lëkundur, në këtë periudhë të ndjeshme na nevojitet ndihmë nga demokratët e mëdhenj evropian, nga bartësit e idesë për një kontinent të bashkuar. Në këtë kontekst, mbështetja pa rezervë e Gjermanisë ka një rëndësi shumë të madhe për ne, sidomos pas riaktivizimit të Procesit të Berlinit ku Gjermania luan rolin kyç”, u shpreh Stevo Pendarovski, president i RMV-së.

Presidenti gjerman dhe presidenti maqedonas theksuan edhe rëndësinë e procesit të Berlinit dhe nevojën për iniciativa rajonale ekonomike dhe infrastrukturore.

Të enjten, presidenti gjerman do të nisë vizitën dy ditore në Shqipëri.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

TË FUNDIT

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...

Përjashtohet për 10 ditë nga Kuvendi Sali Berisha dhe 4 deputetë të PD-së

Përjashtohen me 10 ditë nga seancat plenare dhe komisionet parlamenare, deputetët Sali Berisha, Belind Këlliçi, Flamur Noka, Edmond Spaho dhe Edi Paloka. Vendimi 3 me...

“Jam i pafajshëm” Rrëzohet kërkesa e ish-shefit të policisë të implikuar me Habilajt

Apeli i Posaçëm Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-shefit të Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode që kërkonte pafajësinë. Ai...

Arrestohen për korrupsion përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave

Përgjegjësja dhe një specialist i Agjencisë së Barnave, janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi shpërdoruan detyrën dhe morën para, për të mos raportuar...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×