Angazhimi i KE për zgjerimin, Rama: Autobusi i ngadaltë i BE-së, një vend interesant

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ka rishpërndarë në rrjetin social “X”postimin e komisioneri Evropian për fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhely, ku ky i fundit falenderon Këshilli Evropian që më në fund dëshiron të angazhohet dhe të bëjë një hap të madh për zgjerimin e BE-së drejt Ballkanit Perëndimor, deri në vitin 2030.

Rama në reagimin e tij thekson se fjalimi i papritur të Presidentit Michel në Forumin Strategjik të Bled për zgjerimin, e bëri autobusin e ngadaltë drejt BE-së një vend interesant për të qëndruar.

Rama falenderon Varheleyin për mbështetjen e rrugëtimit të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së dhe shprehet se është në pritje të asaj që mund të vijë më pas për sa i përket proceseve integruese.

- Advertisement -

“Komisioneri ynë që nuk e zhgënjeu kurrë rajonin tonë, veçanërisht në kohë të vështira. Duhet pranuar se pas fjalimit të papritur të Presidentit Michel në Forumin Strategjik të Bled, autobusi i ngadaltë i BE-së po bëhet një vend interesant për të qëndruar edhe pa ndonjë vend të lirë – pa dyshim pasagjerët nga Ballkani Perëndimor mund ta durojnë këtë udhëtim të gjatë teksa bisedojnë me zë të lartë me djemtë ngjitur. Le të dëgjojmë se çfarë ka më pas”, shkruan Rama në X.

Postimi i Oliver Varhelyi:

E mirëpres që Këshilli Evropian dëshiron të angazhohet më në fund të bëjë një hap të madh për të realizuar zgjerimin e BE-së. Komisioni Evropian ka qenë gjithmonë i gatshëm të bëjë çdo propozim që do të na çonte drejt Zgjerimit të vitit 2030.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ministri serb i Mbrojtes falënderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...

TË FUNDIT

Ministri serb i Mbrojtes falënderon ambasadorin rus: Ju ruani territorin tonë

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç u takua me ambasadorin e Federatës Ruse në Beograd, Aleksandar Harchenko. Vuçeviç ka falënderuar gjatë takimit...

Përplasjet e “çunave të Londrës”, organizatori: Telefonata që alarmoi policinë

Enkeleid Omi, organizator i tubimit në Londër ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur për ngjarjen që pasoi festën...

Moska akuzon Perëndimin: Po kërcënon ekzistencën e OSBE-së

Rusia tha më 29 nëntor se shtetet perëndimore kanë tentuar që t’ua ndalojnë pjesëmarrjen zyrtarëve rusë në takimin e Këshillit Ministror të Organizatës për...

“S’kuptoni nga politika e jashtme”, Vuçiç sulmon opozitën: Hoqa 28 njohje të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka mbrojtur politikën e jashtme të qeverisë së tij lidhur me Kosovën përballë kritikave të opozitës. Në një intervistë për...

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×