English

Antverpi porta hyrëse e kokainës në Evropë, pas tij Roterdami në Holandë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një rekord i ri konfiskimesh të kokainës është regjistruar në portin belg të Antverpit. Autoritetet deklarojnë se sekuestruan 110 tonelata drogë vitin e kaluar, një rritje drastike krahasuar me vitin paraardhës.

- Advertisement -

Porti i Antverpit është hyrja kryesore e lëndëve narkotike që nga Amerika Latine dërgohen në Evropë.

Për herë të parë, zyrtarët belgë dhe ata holandezë vendosën të zbulojnë bashkërisht të dhënat vjetore.

Kështu, sasitë e kokainës të sekuestruara në Antverp u rritën nga 89.5 tonelata në 2021-shin në 110 në 2022-shin.

Ndërsa në Roterdam trendi ka ardhur në ulje, nga 70 në 52.5 tonelata në të njëjtën periudhë. Kjo do të thotë se qyteti belg ia ka kaluar atij holandez sa i takon sekuestrimeve.

Megjithatë, autoritetet në dy vendet mbeten të alarmuara për sasinë e drogave të rënda që hyjnë në kontinentin e vjetër në rrugë detare.

Sipas tyre, bandat kriminale në të dyja anët e Atlantikut po rriten si në përmasa edhe në ambicie, për t’iu përgjigjur kërkesës në rritje për lëndë narkotike në një treg fitimprurës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?