Apiterapia, efekti i fushës biomagnetike nga zgjoi i bletës në trupin e njeriut

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bleta me shoqërinë e vet formon fushën e veçantë biomagnetike, e cila e ka një vlerë të çmuar, që ndikon në sistemin psikonervor të njeriut.

Me një ekspozim të vijuar 30 minutash, organizmit i jep një efekt pozitiv në neurone. Trupi i njeriut ‘regjistron’ efektin e mirëqenies, që çon deri te ‘qetësimi’ i organizmit, normalizimi i shtypjes së gjakut, të rrahurat e zemrës dhe qetësia e shpirtit.

Me këtë rast ndodhë një efekt ‘psikoneurologjik’, d.m.th., një lidhje shpirtërore, trupi dhe mbrojtja. Trupi lirohet nga jonet pozitive, sepse trupi nëpërmjet fushës biomagnetike të shoqërisë së bletës ‘tokëzohet’ dhe me këtë rast e mundëson rrjedhën e energjisë, e cila pa fushën biomagnetike të shoqërisë së bletës, është e ‘ngujuar’ në trupin e njeriut.

- Advertisement -

Vetë qëndrimi në mes të bletëve sjell përfitimet nga fusha biomagnetike, mirëpo efekti rritet me qëndrim në apikomorë, kur trupi i njeriut është i shtrirë në pozitë horizontale i ekspozohet ‘dozës’ së shtuar të valëve biomagnetike të zgjojeve të bletëve, të cilat rezonojnë në përputhje me frekuencën e planetit tokë.

Gjithashtu, apikomora është burim i pashtershëm i apiajrit (ajrit nga zgjoi i bletëve), që është i pasur me nektar të filtruar dhe ndikimi i avujve të ‘butë’, pjalmit të luleve, propolisit, dyllit etj.

Ky ‘koktej’ i ajrit të zgjojeve të bletëve jep rezultate të mira në shërimin e dhimbjeve, organeve të sipërme të frymëmarrjes, ndërsa hulumtimet e reja kanë treguar se apiajri vepron në mënyrë preventive në disa forma të caktuara të kancerit të mushkërive.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×